Урок української мови, 5 клас, учитель Вовчок М. Й
Тема: Лексика. Однозначні й багатозначні слова.
Мета: сформувати в учнів уявлення про лексичне значення слова, його
Однозначність і багатозначність; розвивати вміння школярів знаходити
Однозначні й багатозначні слова в реченнях, збагачувати їх словниковий
Запас; виховувати любов до рідної мови, культуру мовлення.
Обладнання: підручник, таблиця, картки, ілюстрації, кольорові олівці,
Тлумачний словник.
Хід уроку
Організаційний момент
Сьогодні, учні, ми віддамо належне великій галузі мовознавства – лексиці. Адже саме вона, володіючи величезним багатством перлів, а точніше слів, щедро дарує їх нам щодня. Головне, щоб ми їх правильно вибирали та використовували.
Мотивація навчання учнів
Оголошення теми, мети уроку.
Сприйняття й засвоєння матеріалу Слово вчителя
Лексикологія – це наука про слово. ЇЇ можна порівняти з багатою царицею, яка щиро дарує свої багатства іншим розділам науки про мову: морфології, синтаксису, орфографії та іншим. Слова – це її діти. Вони різні: одні красиві, ніжні, приємні, інші холодні й черстві.
На щастя, добрих і лагідних слів набагато більше.
Кожне з цих слів має своє значення, а деякі навіть кілька. Ті, які мають тільки одне значення – однозначні, слова з кількома значеннями – ба – гатозначні. Якщо ми не можемо пояснити значення слова, звертаємося по допомогу до тлумачного словника.
Знаходження значень слів: гречність, делікатність, такт(тлумачний словник підручника). Пояснення вчителями і учнями значення слова “крило” (завдання письмове). Робота в групах (використовуються картки, ілюстрації):
А) відгадування назв слів на основі пояснень їх значень (трав’яниста рослина з вічнозеленим листям і блакитними маленькими квіточками – барвінок);
Б) відгадування загадок (слова можна відгадати завдяки описаним ознакам чи порівнянням:
“Через воду стежка, але на інший берег по ній не перейдеш” – райдуга);
В) пояснення значень паронімів ( переможений – той, що зазнав поразку, переможний – той, що став переможцем);
Г) “Аукціон” (хто згадає найбільше епітетів, описуючи улюблених : квітку, тваринку, друга або подругу);
Д) “Зимова фантазія” (написати найпоетичніші слова, властиві зимовій порі, на основі ілюстрацій на аналогічну тему).
Після кожного завдання учні звітують про його виконання.
5.Складання казки “Про Однозначні й Багатозначні слова”.
Зразок:
Жили-були в чудовій країні Лексиці слова, Однозначні й Багатозначні. Однозначні були самозакоханими, дуже любили самих себе і не раз хизувалися своєю неповторністю. “Ми – особливі, – говорили вони. Маємо одне-єдине значення. І нікому його не віддамо”. А Багатозначні не вважали себе особливи-ми, бо були дуже скромними.
Вони охоче дарували свої значення багатьом явищам, предметам, людям, якщо їх про це просили.
Одного разу, коли відбувалось святкування Дня Мови, цариця Лексика отримала багато привітань. Ці вітання вона передала своїм підлеглим – словам. Особливо багато вітальних листівок отримали Багатозначні слова – цілий мішок! Це й не дивно, бо вони були дуже щедрими до інших.
А однозначні слова дуже засумували, бо їм надіслали тільки невеликий пакуночок привітань. Вони зрозуміли, що своїм гонором відштовхнули всіх. Отже, у котрий раз перемогли Доброта й Скромність, а Пиха й Зарозумілість залишились зневаженими.
6.Гра “Кольорові слова” (учитель називає слово, а учні вибирають колір олівця, яким би вони його написали):
Літо, вогонь, річка, кульбаба, троянда, апельсин, сніг, калина, сонце, небо, трава.
7.Висновки (учні доповнюють думку вчителя):
Лексика – це всі слова, … . Лексикологія – це розділ науки про мову, що вивчає… . Лексичне значення слів – це те, що слово… . Однозначні слова мають… значення, а багатозначні – … .
IV. Домашнє завдання
Правила ; пояснити значення слів за допомогою тлумачного словничка: зав’язка, контраст, літопис, символ, філософія.
Твір на тему: Урок української мови, 5 клас, учитель Вовчок М. Й
Урок української мови, 5 клас, учитель Вовчок М. Й