Урок української мови в 7 класі
Конспект уроку української мови в 7 класі
Тема: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо
Тема уроку: Дефіс у прислівниках. Написання прислівників разом і окремо
Мета: Розширити уявлення про правопис прислівників; ознайомити з правилами написання прислівників через дефіс, разом, окремо; вчити користуватись словниками; розвивати в учнів мовленнєві уміння і навички, а саме: лексичні, словотвірні, правописні – орфографічні та пунктуаційні, творчу активність учнів; виховувати культуру мовлення, культуру оформлення письмових робіт.
Тип уроку: урок вивчення нової інформації.
Обладнання : таблиці що ілюструють правила правопису прислівників, орфографічні словники, картки для індивідуального виконання учнями
Хід уроку
І. Організаційна частина
Привітання, перевірка готовності до уроку.
– Доброго дня! Зараз урок української мови.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
– Що було задано додому на попередньому уроці?
– Як виконали вправи? Чи були труднощі під час виконання? Які саме?
2. Повторення теоретичного матеріалу. Фронтальне опитування.
– Яку частину мови розглядаємо?
– Яку тему з розділу вивчено на попередньому уроці?
– Розкажіть правила правопису не і ні з прислівниками.
– Які існують виключення?
ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація.
– Сьогодні на уроці ми познайомимось із особливостями правопису прислівників (разом, окремо, через дефіс).
– Будемо вчитись утворювати прислівники від числівників. Умінню використовувати прислівники в усному мовленні.
– Самостійно формулювати правила правопису прислівників.
– Під час уроку будемо застосовувати правила правопису у тренувальних вправах.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Дефіс у прислівниках.
1.1. Правопис
Українські прислівники: | Російські прислівники: |
По-перше, по-людські, будь-ях, Як-небудь, коли небудь, де-небудь, Ледве-ледве, по-нашому | Во-первых, по-человечески, кое-как, Как-нибудб, когда-либо, где-нибудь, Едва, по-нашему |
– Порівняйте написання прислівників у російській і українській мовах.
– Які висновки можна зробити?
– Пригадайте вивчене вивчене на уроках російської мови про написання дефіса у прислівниках.
– Ознайомтесь з поданою таблицею. Сформулюйте правила.
Після префікса по – у Прислівниках з суфік- Сами – е, – и, – ому, – ему | Після префіксів Будь-, казна-, Хтозна- | Перед суфіксами – небудь, – таки, – то, от | При складанні Слів, однакових, Чи близьких за значенням |
По-перше По-братськи По-сучасному | Будь-як Казна-коли Хтозна-де | Де-небудь Де-таки Якось-то | Ледве-ледве Де-не-де Віч-на-віч |
1.2. Практична робота. Виконання вправ.
– Відкрийте підручник на с.115, розгляньте Вправу 2 28 .
– Спишіть текст, вставте пропущені букви і доберіть із довідки потрібні за змістом прислівники, поясніть правопис, користуючись таблицею.
– Поясніть правопис прислівників: Там-сям, тихо-тихо, коли-не-коли, хтозна-звідки, по-своєму, бозна-куди.
1.3. Вправи на словотвір прислівників
– Утворіть префіксально-суфіксальним способом прислівники від числівників Третій, четвертий, п’ятий, Десятий, восьмий.
Приклад: Перший – по-перше.
1.4. Користуючись таблицею перепишіть текст, розкриваючи дужки. Вправа 2 32
– Зробіть фонетичний розбір слова сльози
1.5. Вправа з розвитку мовлення
– Складіть зв’язне усне висловлювання про написання прислівників через дефіс.
2. Написання прислівників разом і окремо.
2.1. Правопис
– Перекладіть українською мовою прислівники:
Влево, без вести, вокруг, сверху, снизу, справа, неудобно, постепенно, иногда, тотчас, одновременно, мимоходом.
– Пригадайте правила їх написання в російській мові.
– Сформулюйте правила написання прислівників разом, використовуючи таблицю.
Прислівники, утворені За допомогою префіксів Прийменникового Походження | Прислівники з Префіксами Прийменникового Походження, якщо в Слові є суфікси: – о, – е (-є), – и, – ки, – у (-ю), – а (-я), – і | Прислівники, утворені Злиттям основ слів |
Набік, зараз, заміж, Повік, отут, униз | Напевно, втретє, Безвісти, насправжки, Знизу, справа, вгорі | Горілиць, праворуч, Мимохідь |
– Прислівники, які пишуться окремо, перевіряються за словником.
2.2. Робота з підручником.
– Вправа 2 3 8. Випишіть з тексту прислівники і поясніть їх написання.
– Вправа 2 40 .Спишіть, розкриваючи дужки. З двома парами словосполучень складіть речення.
2.3. Робота зі словником
– Вправа 2 43(усно) . Користуючись орфографічним словником поясніть правопис прислівників.
– Користуючись словником синонімів складіть синонімічні ряди до прислівників:
Даремно, несподівано, удавано, сміливо
2.4. Завдання з розвитку мовлення.
– Опишіть відомий вам трудовий процес, уживаючи прислівники.
V. Домашнє завдання.
Вивчити правила параграфів №21,22
Підручник, с.117 Вправа 234
Підручник, с122 Вправа 247
– Перекладіть українською мовою, порівняйте написання прислівників у російській та українській мовах.
VI. Підсумок Уроку
– Про що нове дізналися? Які правила правопису вивчили?
– Що незрозуміле було?
Учні повинні знати:
– Поняття “Прислівник”
– Правила правопису прислівників у яких зустрічається дефіс
– Правила написання прислівників разом і окремо
Учні повинні вміти:
– Володіти правилами правопису прислівників
– Виділяти прислівники з мовного потоку
– Робити фонетичний і морфологічний розбір слів
– Користуватися допоміжними таблицями
– Використовувати орфографічний та синонімічний словники
Додаткові завдання для реалізації диференційного підходу
Картки для індивідуального виконання
1 . Доберіть синоніми до поданих прислівників, поясніть написання цих слів.
ЗРАЗОК : Часто-густо
Тишком…, гидко…, любо…, рано…
2. Утворіть від прислівників Коли, де, чому, як, десь, куди нові додаванням префіксів.
3. Доберіть до поданих слів спільнокореневі прислівники, поясніть, як вони утворені.
ЗРАЗОК : Скакати – вскач.
Перед, осінь, привіт, два, день, гора, відомий, різний.
Твір на тему: Урок української мови в 7 класі
Урок української мови в 7 класі