Урок з основ здоров’я у 5 класі
Тема уроку : Правила безпечної поведінки на воді.
Мета уроку : розглянути правила поведінки на воді, сформувати практичні вміння й навички надання першої допомоги потерпілим на воді.
Тип уроку : комбінований.
Методи і прийоми : інтерактивні ( “Мозковий штурм”, робота в парах, групах).
Матеріали та обладнання : таблиці, малюнки, вірш, тести, творчі завдання, словничок, гра “Можна не можна”, памятка учневі.
Структура уроку
1. Організаційний етап.
Вчитель.
– Сьогодні, учні, у нас урок “Основи здоровя”. На таких уроках ви вчитеся і дізнаєтесь, як дбати про своє здоровя, як берегти його, як поводитись у небезпечних місцях. Адже, людина – це частина природи і ви повинні пам’ятати, щоб самому бути здоровим, треба піклуватися про здоровя природи, знати і виконувати її закони. Незнання їх обернеться бідою.
У небезпечних ситуаціях необхідно знати, як поводитися на озері і річці, як орієнтуватися у лісі, що можна і що не можна пити і їсти, як не завдавати шкоди природі і допомогти самому собі.
2. Повторення вивченого.
Вчитель.
– А зараз, учні, повторимо матеріал, який ми вивчили на попередньому уроці.
Що вам було задано додому вивчити?
( Про безпеку в натовпі).
“Мозковий штурм”
1. Що таке натовп?
( Натовп – неконтрольоване скупчення людей).
2. Як ви думаєте, що можна назвати натовпом?
А) шкільну лінійку (ні).
Б) рух учнів у школу (ні).
В) скупчення учнів у дверях (так).
3. Якщо ви збираєтесь з батьками на футбольний матч, що можна одягти або взяти із запропонованого, а що потрібно залишити вдома?
А) довгий в’язаний шарф (ні).
Б) джинси (так).
В) кросівки (так).
Г) рюкзак (так).
Д) широкий довгий плащ (ні).
Е) спортивну куртку (так).
Є) туфлі на високих підборах (ні).
Ж) довгу парасольку (ні).
З) іграшкового ведмедика (ні).
И) вузькі штани (ні).
І) сумку на довгому ремінці (ні).
4.Що таке паніка?
( Паніка – масовий страх перед реальною або уявною небезпекою).
5. Як ви повинні поводитись у натовпі?
А) братися за руки (ні).
Б) рухатися в напрямку зворотнього руху натовпу (ні).
В) виходити з натовпу навскіс (так).
Г) триматися подалі від стін, огорож (так).
Д) піднімати предмети, що впали (ні).
Підсумок домашнього завдання.
Вчитель.
Молодці учні, вивчили матеріал, знаєте як поводитись у натовпі.
3. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель показує на дошці і говорить:
– Сьогодні на уроці, учні, ми повинні вивчити про безпеку на воді, розглянути правила поведінки, сформувати практичні вміння й навички надання першої допомоги потерпілим на воді.
4. Робота над новим матеріалом.
Бесіда вчителя.
Ви народилися і живете в гарному, мальовничому, гірському селі Лозянському. Через село протікає маленький потічок. І всі ви чекаєте літніх канікул-чудової довгоочікуваної пори. Улітку батьки прагнуть, щоб ви відпочивали, загоряли, купалися. Іноді можуть вас забрати на солені озера, на море або десь до родичів далеко в гості.
Безмежне море, стрімка річка чи маленький ставок приносять багато радості. Проте не можна забувати про правила безпечного відпочинку. Адже, на жаль, ця краса іноді може стати небезпечною.
(Запитати в учнів, хто вміє плавати).
Місця для купання слід обирати дуже ретельно. Вода має бути чистою. На жаль, вона буває забруднена відходами.
Річки, що народжуються в горах, стрімкі й потужні. Течія може збити з ніг, а холодна вода – забити подих.
Стрибати з висоти у воду – небезпечно. Якщо сонечко гарно вас нагріло, а ви різко занурюєтесь у воду, то від швидкого охолодження може бути шок. (На дошці у словничку записані слова ШОК, СУДОМА).
Шок – це стан, що загрожує життю людини, тобто реакція організму на сильний біль.
( Учням пропонується зачитати правила поведінки під час купання).
Вчитель. Є 10 “Не”, які застерігають вас від небезпеки на воді.
– Не купатись у негоду: грозу, шторм, дощ.
– Не запливати за огорожу.
– Не підпливати до човнів, скутерів, катамаранів, катерів.
– Не стрибати у воду зі споруд та плавальних засобів, не призначених для цього.
– Не запливати на надувних подушках та матрацах далеко від берега.
– Не пустувати у воді – це заважає оточуючим і може бути небезпечним.
– Не сідати в жодний плавальний засіб без дорослих.
– Не пересідати з місця на місце або із судна на судно на плаву.
– Не пірнати з плавального засобу.
– Не кататися поблизу великих суден, дамб, шлюзів, причалів, мостів.
Гра “Можна – не можна”
Можна | Не можна |
1) відвідувати обладнані або добре знайомі пляжі;
2) навчитися плавати;
3) стрибати з берега на “тарзанках”;
4) навчитися відпочивати на воді;
5) перепливати водойма;
6) купатися поруч із нетверезими людьми;
7) смикати тих, хто купається, за ноги;
8) уникати гучних компаній;
9) берегти голову від перегрівання;
10)довго купатися в холодній воді;
11)далеко запливати на плавзасобах;
12)мати засоби першої допомоги;
13)не ходити купатися без дорослих;
14)надягати коркові плавзасоби;
15)підпливати до човнів;
16)купатися поруч із рибалками;
17)повністю закопуватися в пісок;
18)жартівливо кликати на допомогу;
19)купатися з розпущеним довгим волоссям;
20)купатися серед густої водної рослинності;
Вірш. ДИВАКИ
Поблизу глибокої ріки
Жили-були собі диваки.
Був у них неслухняний характер:
Випливали вони на фарватер,
В незнайомих пірнали місцях,
На трухлявих катались плотах,
Продірявлений човен гойдали,
Ні тривог, ані смутку не знали.
Якось вдень, у вівторок якраз,
Кольоровий надули матрац
І попливли на нім за буйки…
Більш нема диваків у ріки!
5. Продовження роботи над новим матеріалом.
Вчитель говорить про порятунок потерпілих на воді.
У спекотні дні люди забувають про небезпеку. Пірнають та купаються до перевтоми, запливають далеко від берега. Інколи може судомити ногу.
( Пояснення вчителем слова судома).
Судома – Це болюче скорочення мязів, що не залежить від волі людини.
Щоб не виникали небезпечні ситуації на воді, що не можна для дітей молодшого віку:
(Говорить учениця).
“Не можна” для дітей молодшого віку :
– залишати дітей без нагляду;
– різко кидати дітей у воду;
– силоміць змушувати йти у воду;
– акцентувати увагу дітей на страхові дитини перед водою;
– улаштовувати ігри з м’ячем біля води;
– залишати дитину саму у воді.
(Про небезпечну поведінку на воді говорить друга учениця)
Небезпечна поведінка на воді.
– Ігри з м’ячем біля води;
– стрибки з “тарзанки”;
– купання в непристосованому місці;
– зіштовхування людей з берега, човна;
– підпливання до механізованих плавзасобів;
– смикання плавців за ноги під водою;
– переоцінка власних сил;
6.Робота в зошиті. Практична робота.
1. Коментують учні про надання першої допомоги потерпілим на воді.
2. Розгляд малюнків і бесіда за ними.
7.Закріплення вивченого матеріалу.
Тести і завдання.
1. Що потрібно зробити, якщо під час купання в холодній воді ногу звела судома:
А)потерти уражене місце(так);
Б)уколоти мяз шпилькою(так);
В)сильно ущипнути скорочений мяз(так);
Г)швидко попливти до берега(ні);
2. Як поводитись, якщо почалися дрижаки під час купання:
А)продовжувати купатись із компанією (ні);
Б)вийти на берег і зачекати інших(так);
В)вийти із води, зігрітись і відпочити(так); Г)плавати на спині(ні);
3. Чому небезпечно купатися:
– поблизу скель;
– під час шторму;
– у воді з водоростями та лататтям;
– у стрімкій гірській річці;
4. Яку небезпеку можуть становити для людей пірси і мости?
5. Яких правил поведінки потрібно дотримуватись під час купання?
2.Запам’ятай!
– Не перегрівайся на пляжі;
– не запливай на глибину;
– уникай місць, які заросли водоростям;
– бережи свій плавзасіб;
– не пірнай у незнайомих місцях;
– не купайся в морі під час шторму;
– постійно будь під наглядом дорослих;
3.Малюнок на ватмані.
(Завдання учням: поставити +або -, знаходячи правильну відповідь).
8. Підсумок уроку.
– Про що ви дізнались на уроці?
– Які правила поведінки на воді ви повинні знати?
– Що небезпечно для вас на воді?
Вчитель. Треба, учні, вміти добре плавати, дотримуватись правил безпеки на воді. Ви повинні самі дбати про своє здоровя.
Бо у народі недарма говорять: “Береженого Бог береже”.
9.Оцінювання.
Твір на тему: Урок з основ здоров’я у 5 класі
Урок з основ здоров’я у 5 класі