|  | 

Утопічні імпульси Дон Кіхот

15. Утопічні імпульси Дон Кіхот.

Серце Дон Кіхота була зорієнтоване на чисті почуття, на благородні пориви. Жодного разу він не переслідував корисні цілі. Його беззавітна любов, його прагнення пригод в ім’я справедливості і лицарської гідності – ті орієнтири, яких нерідко так не вистачає сучасному суспільству. Він більше походив на дорослу дитину, яка не хотіла приймати суворі реалії справжнього дорослого життя.

Дон Кіхот хотів бачити у людях по-справжньому божих сотворінь, яким би можна було вірити, яких би можна було любити, заради яких він вартий був покласти своє життя. Сервантес не стільки прагнув осміяти лицарський дух середньовіччя, та белетристичні романи, скільки хотів показати, наскільки людина по своїй природі беззахисна і чиста перед натовпом, перед суспільними утвореннями, які, на превеликий жаль, не завжди несуть у собі добро. Сервантес, який писав “Дон Кіхота” в епоху католицької Контрреформації, в роки повної заборони “еразмізма”, зашифровує ідеал всеєдності в образах, висхідних до рицарських романів високого Середньовіччя (звідси – метафоричне ототожнення на сторінках “Дон Кіхота” “містичного тіла Христового” і ” тіла “мандрівного лицарства).

Одночасно християнсько-гуманістична утопія перекладається творцем “Дон Кіхота” на мову карнавально-майданних дійств і святкових ритуалів, які відносяться до різних часів року: Дон Кіхот і його зброєносець Санчо Панса виступають як втілення Посту і Масниці, а їхні перші два виїзди спроектовані на цикл літніх свят, включаючи День Тіла Христового (свято, присвячений таїнства причастя і має яскраво виражену майданну бік) і свято “першого снопа” (Дон Кіхота молотять “як сніп”, Санчо характеризує обрушуються на них побої як “збір врожаю мандрівного лицарства”, а свого роду емблематичного заставкою книги є битва героя з вітряними млинами). У контексті жнивного ритуалу побиття, супроводжують героїв роману на їхньому шляху, отримують сакральне виправдання. Сміх, що звучить на сторінках роману, – це не злий, знущальний регіт натовпу, а святковий ритуальний сміх, розвінчує і затверджує одночасно.

Сервантес, використавши досвід майданного театру, створив образ зброєносця Дон Кіхота Санчо Панси. Безпосереднє ж вплив на виникнення сервантесівський задуму справила анонімна “Інтермедія про романсах” (1590-91?), Герой якої Бартоло, що збожеволів на їх читанні, відправляється робити героїчні подвиги. Розгортаючи бурлескну, комічну “одноходової” ситуацію інтермедії в прозовий розповідь, що ведеться від імені автора-іроніста, Сервантес виявляє переваги остраненно-непрямого алегорично-іронічного зображення пригод героя, що пародіює своїм виглядом, мовою і діями вигляд, діяння і мова героїв лицарської епіки. Переслідуючи мету висміяти і тим самим дискредитувати в очах читача лицарські романи, про що прямо заявлено в Пролозі до першої частини, автор “Дон Кіхота” створює не літературну пародію як таку (саме слово “пародія” він ніде не використовує), а радикально новий тип розповіді. Трансформуючи мотив карнавальної “звихнутися” героя в його сакральне безумство, що сходить до послань апостола Павла, який писав про одновірцях як про шалені “Христа ради”, Сервантес представляє “розважливе божевілля” Дон Кіхота як особливий стан свідомості людини, що знаходиться в положенні читача творить їм у процесі читання тексту.

Це відкриває письменнику-романістові шлях до зображення самої структури свідомості героя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Утопічні імпульси Дон Кіхот
Утопічні імпульси Дон Кіхот
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email