|  | 

Відповіді на білет № 12 ДПА-2013 9 клас “Світова література”

1. Охарактеризуйте Відродження як історичну і культурну добу (хронологічні межі, значення терміна, найвидатніші представники).

Історична та культурна доба Відродження розпочинається у 14 столітті в Італії та завершується у 17-му столітті, поширившись по всій Європі. Вона розділяється на Протовідродження, раннє, високе (період розквіту), пізнє Відродження та окремо виділяється північне Відродження ( в Англії та Нідердландах)

Основні ідеї Відродження – це утвердження гідності людини, оспівування її краси, великих можливостей людського розуму, волі, творчого потенціалу. Це називається принципом гуманізму.

Можливості людини мають залежати від її власного розуму та талантів, а не від походження – наголошували мислителі епохи Відродження. В цей час культура та мистецтво виходять з-під влади середньовічних церковних догматів, але не поривають з вірою в Бога. Саме тому культура Відродження носить світський, а не релігійний характер.

Захоплення “ідеальним”, “духовним”, “небесним” поступається інтересом до пізнання реального, земного світу, як колись було в античності.

Природа тепер розглядається, як гармонійний світ божественної благодаті, отже, обожнюється. Відкинута ідея гріховності людини та її тіла, що панувала у середньовіччя. Тепер краса людського тіла оспівується художниками та письменниками. Термін “Відродження”, власне, і виник, описавши повернення до цінностей античного світу: краси, радості життя, досконалості в мистецтві, а також повернення до ідей гармонії духовного та тілесного в людині.

Навіть герої традиційних біблійних сюжетів (мадонні, святі) на картинах художників доби Відродження набувають рис реальних людей.

Видатні представники Відродження в живописі та архітектурі: скульптор Донателло, художники Джотто, Мікеланджело Буонаротті, Рафаель Санті, Сандро Ботічеллі, Тіціан, Альбрехт Дюрер, художник та інженер Леонардо да Вінчі та інші.

Видатні представники Відродження в літературі: Мішель де Монтень, Вільям Шекспір, Франческо Петрарка, Франсуа Рабле, Мігель Сервантес, Лопе де Вега. У витоків Ренесансу також стояли такі середньовічні митці як Данте Аліг’єрі, Джованні Бокаччо.

Мислителі, повіривши у безмежні можливості людини змінювати світ на краще, шукають модель ідеального суспільства. Так народжуються утопії (в перекладі з грецького – місце, якого немає) – ідеальний острів “Утопія” Томаса Мора та “Місто сонця” Томи Кампанелли.

2. Назвіть і прокоментуйте основні мотиви поезій Генріха Гейне. Прочитайте вірш напам’ять (за вибором учня).

Генрих Гейне – поет-романтик, “один з найбільших ліриків світу”, як назвав його український поет Максим Рильський. Основні мотиви його поезій поділяються на два напрями. Перший – це ніжна лірика кохання поета-романтика.

Друга – це громадянська лірика, оспівування ідеалів рівності в суспільстві, боротьби за соціальну справедливість, революцій.

Кохання для Гейне було святинею, яка прикрашає світ, рухає душу людини вперед, не даючи їй закиснути в матеріальному світі.”Найглибша істина розквітне лише з найглибшої любові. Ніде у всесвіті немає нічого прекраснішого й ліпшого, ніж людське серце” – казав Гейне.

Водночас Гейне казав про себе, що несе на своїх плечах “усі злигодні світу”. Дуже багато уваги він приділяє соціальних несправедливості, нерівності бідних та багатих у суспільстві, приниженим до нужденності людям, обивательскій “кислятині”. Причому, Гейне в поезії не такий, як більшість роматиків, не пасивний спостерігач, не песиміст. Він громадянин, активний борець.

Таким чином, будучи представником напряму романтизму, Гейне фактично став одним з засновників нового напряму в поезії, реалізму. Гейне вказує, яких саме негативних рис було б добре позбутися: в економіці, в політиці, в побуті.

***

Чомy троянди немов неживі,

Кохана, скажи мені?

Чомy, скажи, в зеленій траві

Фіалки такі мовчазні?

Чомy так гірко дзвенить і співа

Жайворонком блакить?

Чомy в своєму диханні трава

Тління і смерть таїть?

Чомy холодне сонце поля

В задумі похмурій мина?

Чомy така пустельна земля

I сіра, мов труна?

Чомy мене, мов безумця, в пітьму

Моя печаль жене?

Скажи, кохана моя, чомy

Покинула ти мене?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Відповіді на білет № 12 ДПА-2013 9 клас “Світова література”
Відповіді на білет № 12 ДПА-2013 9 клас “Світова література”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email