|  | 

Викриття злодіянь проти народу в “Посланні до єпископів…” – ІІ варіант – ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ

9 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

II варіант

У 1596 році в Україні була створена унія, що мала би об’єднати православну та католицьку церкви. Уніати повинні були коритися Папі Римському, але це не подобалось як священикам, так і простому люду. Тим більше, що єпископи уніатської церкви, розбагатівши та здобувши високі посади, забули Христові заповіді. І. Вишенський, православний чернець, глибоко переживав через те, що творили уніати на українській землі, і почав жорстоко викривати їх у своїх посланнях.

У “Посланні до єпископів…” І. Вишенський малює не дуже привабливий образ священиків, що мали б бути взірцем для простих віруючих, а насправді зрадили своєму народові й вірі. Ніхто з них не виконує ті заповіді, що залишив Христос. Чи нагодували вони хворих, чи напоїли спраглих, чи упокоїли мандрівних, чи зодягай голих, чи послужили хворим, чи у темницях одвідували? – ставить питання єпископам І. Вишенський. І сам же на них відповідає.

Вони не тільки не зробили це, а й самі обкрадають простих християн. І таким чином не виконують основної заповіді – любити ближнього, як самого себе.

У той час, як бідному часом немає чим прикрити свою наготу, єпископи одягають у розкішний одяг не тільки себе, а і слуг своїх, “щоб приємним виглядом тих слуговин (своє) око тішити”. Єпископи наживаються на праці бідних, бо мають багато земель, на яких збирають податі, а також годуються за рахунок пожертвувань, що бідняки відривають від серця. І в результаті – у єпископів мішки повні, а у селянина часом немає шеляга на сіль.

І. Вишенський показує, як нажилися ці єпископи на високих посадах, згадуючи про життя кожного з них. Наприклад, Потій перед тим, як став каштеляном, мав “тільки чотири слуговини і в одежі, яка барва вміститися могла, за собою волочив”. А нині має і багато служників, і дорогий одяг.

І. Вишенський протиставляє цих служителів Христа бідним хлопам. Перші, на його думку, подібні до тих архієреїв, що замучили Христа. А хлопи – то справжні віруючі, і вони є чесніші і кращі від священиків, а тому заслуговують на Божу благодать.

На відміну від хлопів, над душами єпископів панує диявол, а отже, не знатимуть вони Божого раю.

І. Вишенський викрив усі пороки священиків, які замість того, щоб і словом, і ділом служити Христові, насправді не тільки користуються усіма земними благами, але і роблять це за рахунок ближніх – бідняків. І. Вишенський був першим, хто виступив в українській літературі проти експлуататорів, і першим, хто почав захищати гноблених.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Твір на тему: Викриття злодіянь проти народу в “Посланні до єпископів…” – ІІ варіант – ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ
Викриття злодіянь проти народу в “Посланні до єпископів…” – ІІ варіант – ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email