|  | 

Хто автор слів пісні “Чорнії брови, карії очі”?

Ця поезія знана як народна пісня. Вона друкується чи не в усіх пісенниках, звучить зі сцени і в професійно-академічному, і в аматорському виконанні, зворушуючи красою ліричного почуття й чарівною мелодією. Проте мало хто знає, що цей улюблений народний романс належить до пісень літературного походження, а ім’я автора, Костянтина Думитрашка, відоме небагатьом.

В історії української літератури К. Думитрашко потрактований як наслідувач “Енеїди” І. Котляревського завдяки бурлескно-травестійній поемі “Жабомишодраківка”, хоч писав він також інші поетичні твори – балади, вірші, романси. Як і І. Котляревський, К. Думитрашко для своєї поеми узяв за основу античний зразок, про що сам зазначив у заголовку: “Гомерова жабомишодраківка з греческого лиця на козацький виворот на швидку руку перештопана”.

Поема була свого часу популярною і поширювалась у рукописних списках, як і деякі інші твори автора. Майже весь творчий доробок К. Думитрашка увійшов до рукописної збірки “Копитьковы вирши и писни” (Золотоноша, 1848), частина з яких і сьогодні не надрукована.

К. Думитрашко (1814-1886, літ. псевдонім О. Д. Копитько) – виходець з Полтавщини, син священика. Продовжуючи сімейну традицію, також здобув духовну освіту. Працював викладачем російської словесності в Київській духовній академії, де користувався симпатією як знаючий педагог і цікава особистість: писав поетичні твори, займався музикою, живописом. Саме цим звернув на себе увагу Т. Шевченка.

Відомо, що великий Кобзар відгукувався про свого сучасника як про “безперечно обдаровану людину” і одного із своїх друзів змусив вивчити напам’ять вірш К. Думитрашка “Часи”.

У літературу К. Думитрашко прийшов у 30-ті роки, в часи романтичного зацікавлення народною поезією, звичаями, історією. Саме записами двох народних пісень (“Ой у полі криниченька”, “Ой їздив чумак сім год по Дону”) і віршем “Золотоноша” він дебютував як поет, фольклорист у російському журналі “Маяк”. Його інтерес до народної творчості був глибоким: К. Думитрашко не тільки записував народні пісні, думи, він створював на їх основі свої поетичні твори, а також писав статті з фольклору й етнографії (“Святочні колядки і вірші”, “Іван-Купала”).

Окремі записи К. Думитрашка використав М. Максимович при укладанні “Сборника украинских песен”.

Глибоке проникнення в зміст і поетику народної пісні, в її ритмомелодійні особливості й обумовили нев’янучість поезії “До карих очей” – цікавого зразка романсової лірики середини XIX ст. (написана 1854 p.). Інтимний світ закоханої людини, життя її серця, сповненого тугою за милою, прагненням кохання, щастя – це одвічна тема. Саме тому вірш “До карих очей”, що став романсом під назвою “Чорнії брови, карії очі”, хвилює й сучасного читача.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Твір на тему: Хто автор слів пісні “Чорнії брови, карії очі”?
Хто автор слів пісні “Чорнії брови, карії очі”?
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email