|  | 

Художнє втілення проблеми українізації у комедії М. Куліша “Мина Мазайло”

Українізація – короткочасний і малодосліджений період в історії нашої країни. Це була слабка спроба протиставити хоч щось повальній русифікації, яка тривала в Україні кілька століть, починаючи з царських часів і до радянських. Віками утверджувана думка про другосортність української нації, мови привела до нсзворотних процесів.

Ті з українців, які хотіли добитися чогось у житті, особливо зробити кар’єру, усіма способами відхрещувалися від свого українства, відмежовувалися від своїх коренів. У цих людей ніхто не намагався виховати почуття патріотизму, піхто не знайомив їх із правдивою, справжньою історією народу. Тому й виросли такі безбатченки, як Мина Мазайло з однойменної п’єси Куліша, Рина, Лина, тьотя Мотя.

Микола Гурович Куліш обрав для свого твору жанр комедії, бо що, як не сміх, може найдошкульніше вдарити по Мазайлах, які роду свого цураються. Твір іскрометний, пересипаний такими мовними перлами, що запам’ятовуються надовго. Разом із тим не можна не відчути того болю й смутку автора, який прозирає між рядками, адже саме серед українців (колишніх, як вони вважають!) знаходяться найзапекліші вороги української мови, національної історії. Головний герой комедії Мина Мазайло – чутливий і знервований, багатослівний. Він упертий і сентиментальний, довіряє лише власному серцю.

Скільки ж зусиль він, як і мольєрівський міщанин-шляхтич та Мартин Боруля Карпенка-Карого, докладає, щоб змінити своє прізвище на російське і більш, на його погляд, благозвучне – Мазєпін! Мазайло зазнає великого страху, ледь не непритомніє, поки дізнається, як можна змінити прізвище. Іде на сварку і розрив із власним сипом Мокієм, який любить “укрмову” і не хоче міняти своє прізвище. Наймає учительку “правільпих проізношеній”, бере участь у родинній дискусії, до якої підключилися вже й родичі та знайомі.

Йому навіть слова “помер Мазєпін, Мина Маркович” здаються музикою і кращими, ніж, скажімо, “помер Мазайло”. Анекдотичність такої ситуації очевидна, і сам герой уже не помічає, наскільки він жалюгідний і смішний у своїх мріях. Художній геній драматурга, на наш погляд, полягає у тому, що сюжет комедії гострий, напружений, а його герої неиередбачувані у своїх вчинках, типові і разом із тим неповторно-самобутні. Хіба можна забути тьотю Мотю, для якої “єтого нє может бить, потому што єтого не может бить нікада” є доказом із залізною логікою, і котра вважає, що лучше “бить ізиасіловапной, нєжелі украйіізірованной”.

У своїй комедії М. Г. Куліш зумів гостро висміяти і засудити національну упередженість і зверхність – від “хатнього” українського націоналізму до великоросійського шовінізму. Від часів Куліша дуже змінилося життя людей, їх побут. Але мини мазайли залишилися і чинять опір впровадженню української мови як держании!.

То їм би не завадило почитати “Мину Мазайла” і подивитися на себе збоку. Великий український поет Т. Г. Шевченко говорив: “Учітесь, читайте, іі чужому научайтесь, й свого не цурайтесь”. Цього мудрого заповіту нам усім і слід дотримуватися.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: Художнє втілення проблеми українізації у комедії М. Куліша “Мина Мазайло”
Художнє втілення проблеми українізації у комедії М. Куліша “Мина Мазайло”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email