Як людина з’явилася на Землі… Вступ до теми: “Я народився для світу”
Матеріал уроку. Акровірш “Людина”. Марія Чумарна “Перші люди на Землі”.
Мета. Уточнити й розширити уявлення учнів про світ, родину, сім’ю, їх значення для людини; розвивати навички правильного та виразного читання; вчити учнів висловлювати власну думку, давати повні відповіді на запитання; виховувати любов і повагу до Батьківщини.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням перших людей.
Хід уроку
І. Ознайомлення з новим розділом.
На дошці напис.
“Пізнай свій край, себе, свій рід,
Народ, свою землю –
І ти побачиш шлях у життя” (Г. Сковорода)
– Як ви розумієте цей вислів? Спробуйте його пояснити.
1. Підготовча робота.
– Переставте слова місцями і прочитайте назву розділу.
СВІТУ Я НАРОДИВСЯ ДЛЯ (запис на дошці)
(я народився для світу)
– Як можна пояснити цю назву?
– Давайте пофантазуємо.
– Навіщо я народився у цій сім’ї, у цій країні, у цьому світі?
– Ви чули вислів “народився у сорочці”?
“Народитися в сорочці” – значить, бути щасливим у житті. У багатьох українських казках зустрічаємося із мотивом чарівної сорочки, котру сестри-змії носії мудрості і магії вишивають своєму кровному братові та наказують ніколи її не знімати. Число магічних узорів 12 – усі енергії космічного простору, всіх знаків Зодіаку. І сила цього життя неймовірно велика.
Герой, одягнувши сорочку на своє тіло, стає могутнім і нездоланним, він перероджується у безсмертного витязя, то чинить суд на землі, стає володарем земного царства.
2. Робота з підручником.
– Розгляньте малюнок до розділу.
– Хто зображений на першому плані? Зверніть увагу, що на хлопчику вишита сорочка (як оберіг у мандрівках по світу). Хлопчик буде мандрувати світом.
– Як називається тваринка, зображена біля хлопчика?
– Який зв’язок між хлопчиком і твариною?
– Що зображено на другому плані малюнка?
3. Робота над акровіршем.
– Послухайте вірш. (Вчитель читає акровірш “Людина”.)
– Прочитайте вірш мовчки.
– Чому перші літери у рядках виділені?
– Яке слово читаємо з перших букв кожного рядочка?
– Як називається вірш, назву якого можна прочитати за першими літерами у рядках?
II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Мовна розминка.
– Які у вас виникають асоціації зі словом “людина”?
(Особистість, дитина, малюк…)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Людське “Я” складається з таких складових: Я – особистість; Я – член сім’ї, родини; Я – частка народу; Я – частка людства. Тільки повнота всіх цих складових у їхній природній послідовності і складає людину як цілість, як божественне творіння.
Як діяти в соціумі, не розуміючи, як складались закони його співжиття? Традиції – це не лише набір певних ритуалів: за ними стоїть глибинне знання про закони виживання людини саме в цьому соціумі, саме на цій землі, саме в цьому обереговому колі, яке ми називаємо родовою пам’яттю.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розуміти світ, створений для кожного з нас. Є світ видимий і світ невидимий. Поезія, казка, байка обертає світ невидимий у світ видимий, цікавий, правдивий і таким чином дає кожній людині осягнути велику таїну людського життя.
IV. Опрацювання тексту “Перші люди на землі”.
1. Слухання тексту учнями. Перевірка первинного сприймання.
– Слухаючи твір, подумайте, про що ви вже знали, а що з почутого вам не зрозуміле. Підготуйте запитання.
– Чи читали ви міфи інших народів про перших людей на землі? Пригадаймо казку “Івасик-Телесик”. Дивовижна казка.
У ній розповідається про те, як із простого дерев’яного полінця дід витесав бабі маленького хлопчика. Вона поклала його в колиску і почала “телесувати”. Що ж означає це рідкісне в нашій мові слово?
Хіба що у цій казочці його й почуєш. Баба гойдає свого дерев’яного синочка в колисочці і співає йому колискову пісню. Дуже цікаво було б почути, як звучала ця пісня, адже саме співане слово і рух колиски перетворюють мертве полінце у живе тіло Івасика.
Телесувати – значить творити тіло!
Так в алегоричних символах казка розповідає про диво народження і про силу та вплив материнського слова.
2. Словникова робота.
– Що таке міф?
Міфами часто називають власне казки, але ті, в яких яскраво виражені сліди древніх світоглядно-релігійних культур. Відомі українські міфи про Сокола-Рода, богиню Ладу та інші. До ряду міфологічних можна віднести і казки про Діда-Всевіда.
3. Читання тексту учнями мовчки.
Запитання за прочитаним.
– А як ви уявляєте собі перших людей?
– Які думки і побажання ви вклали б у свої творіння?
– Прочитайте останнє речення ще раз. Поясніть, як ви його зрозуміли.
4. Розвиток читацьких навичок.
Читання “ланцюжком” з правильним інтонуванням речень, різних за метою висловлювання.
Вибіркове читання.
V. Підсумок уроку.
– Як називається розділ, який ми почали читати?
– Про що йтиметься у творах цього розділу?
– Чи виникла у вас цікавість до того, що ви прочитали про перших людей на землі?
– Чи знайоме вам відчуття гордості за свою батьківщину?
VI. Домашнє завдання.
Навчитися виразно читати текст “Перші люди на землі”.
Намалювати “портрети” за уявою та скласти словесний образ перших людей.
Твір на тему: Як людина з’явилася на Землі… Вступ до теми: “Я народився для світу”
Як людина з’явилася на Землі… Вступ до теми: “Я народився для світу”