|  | 

Як виховати у дитини почуття відповідальності?

Моя група Відповідальність – прекрасна якість, наявність якого значно полегшує життя і самій дитині, і його батькам. Складність у тому, що воно не передається на генетичному рівні. Відповідальність доведеться виховувати.

Обов’язки є і у маленької дитини – чистити зуби або прибирати свої іграшки, наприклад. А що вже казати про той час, коли малюк відправиться в школу! Ось тут відповідальність стане вирішальним фактором в успішному навчанні.

Погодьтеся, батькам, яким не потрібно кожен вечір перевіряти, чи всі підручники складені в портфель, чи всі зошити підписані, набагато спокійніше відправляти своє чадо до школи: вони можуть бути впевнені, що дитина і на уроці не буде відволікатися, і домашнє завдання правильно запише. Але як добитися того, щоб дитина навчилася відповідати за свої дії? Звичайно, було б дивно вимагати від крихітного малюка відповідальності за свої вчинки і тим більше їх наслідки – до певного віку діти навіть не усвідомлюють причинно-наслідкового зв’язку явищ.

Але вже в 3-3,5 роки дитина цілком здатна зрозуміти, що таке добре і що таке погано. Так як же навчити малюка відповідальності?

Заохочувати ініціативу

Малюк хоче помити посуд? Відмінно, ставимо поруч табуретку і моєму разом! Прагне допомогти забратися в будинку?

Урочисто вручаємо пилосос. Звичайно, процес розтягнеться, але карапуз буде пишатися, що зайнятий важливою “дорослим” справою! Якщо в сім’ї є діти молодші, то цілком можливо доручити старшому нескладні обов’язки. Наприклад, віднести на кухню пляшечки після годування. Турбота підвищить відповідальність і любов до молодшого брата чи сестри.

Важливо тільки дотримувати золоту середину і давати посильні і неутомливим завдання. Не забувайте хвалити і дякувати малюка! Це теж треба вміти робити.

Якщо хвалити часто, то похвала знецінюється, якщо хвалити абстрактно (“Спасибі, молодець”) – не сприймається. Дякувати треба від щирого серця і конкретно, підкреслюючи, за що саме: “Ти так добре вимила посуд! У мене тепер є вільний час, щоб піти з тобою погуляти!

Спасибі тобі!”.

Довіряти те, що маляті під силу

Природно, доручення та обов’язки повинні бути здійсненні. Якщо ви доручите те, з чим малюк свідомо не впорається, нічого крім сліз і образи не вийде. А якщо щось не виходить, не потрібно лінуватися пояснювати і показувати, як це робиться. Фрази: “Добре, я сама все зроблю” чи “Ну, скільки можна витрачати на це час” – категоричне табу. Звичайно, простіше і швидше самої зав’язати шнурки, віднести брудний посуд і прибрати іграшки.

Але якщо ви придушите ініціативу дитини – не зліться на нього за те, що шнурки зав’язувати доведеться до четвертого класу. Користуйтеся моментом, поки він хоче освоїти якусь справу. З часом інтерес може пропасти зовсім.

Варіанти відповідальності

Дитина не один раз в житті попа-дет в складну ситуацію. Бути весь час поряд з ним у вас все одно не вийде. А от пояснити, як діяти в тому, чи іншому випадку, – це ваш обов’язок. Відповідальність за свою безпеку, здоров’я.

Розповідаючи про відкриті вікнах, розетках, гарячій плиті, обов’язково промовляйте “дія-наслідок”: “Не чіпай духовку, коли в ній готується їжа, вона нагрівається. Якщо торкнутися її пальчиками, можна обпектися, буде дуже боляче!”. Стаючи старше, дитина засвоїть “схему” випадку і навчиться аналізувати його самостійно.

Повага

Це теж сторона відповідальності. Не шуміти, тому що тато спить, не кричати, бо в бабусі болить голова. Важливо вводити в свідомість дитини той факт, що любов і турботу, які він отримує, потрібно віддавати оточуючим.

Цьому теж необхідно вчитися.

Ставлення до речей

Цінувати речі дитина навчиться тільки з відповідними поясненнями. “Ти розкидав, тобі і прибирати”, “Кинув, зламалася? Як шкода, але більше немає грошей, щоб купити таку чудову іграшку”. Крок за кроком малюк зрозуміє, що від його акуратності залежить те, що знаходиться в його “господарюванні”.

Охайність особистої “зони” (кімнати, куточки і т. д.), чисто-та навколишнього середовища – важливе правило, яке малюк повинен усвідомити з дитинства. Фантики від цукерок, зламані лопатки, пакетики – всьому цьому місце в сміттєвому відрі, а не на землі; іграшки – на полицях, речі – на стільці або в комоді.

Відповідальність за слово

Це теж дуже важливо! Напевно вам зустрічалися люди, які не поспішають виконувати свої обіцянки. Сказав – і забув, подумаєш, велике діло!

З такими персонажами краще взагалі не мати справу. Але є й інші – для них слово прирівнюється до дії і дану обіцянку – це практично вже виконана прохання. Людина, яка тримає своє слово, викликає повагу у всіх. Йому можна довіряти.

Сказано – зроблено, а тому важливо пояснити дитині, що до обіцянок потрібно підходити дуже відповідально.

Налагоджуємо механізм

• Крок 1. Самостійні рішення

З самого раннього віку корисно ставити дитину в ситуацію з можливістю вибору (звичайно, під особистим контролем, адже діти мають поверхневі преставлення про корисний і шкідливий, небезпечний і безпечному). Пропонуючи що-небудь, виберіть 2-3 альтернативи, які влаштовують вас по всіх параметрах, і запропонуйте дитині зробити вибір. Наприклад, на сніданок кашу або сир зі сметаною, на вулицю вдягнути джинси або брюки і т. д.

• Крок 2. Контроль

Важливо не тільки, щоб дитина виконував доручену йому справу, а й виконував добре. Контроль дій крихти доводить, що для вас дійсно важливо те, чим він займається, крім того, розвивається самоконтроль.

• Крок 3. “Рамки”

Краще чітко визначити, що робити не можна ніколи (небезпечне, шкідливе і т. д.), ніж постійно обсмикувати крихту. Є заборони категоричні (небезпечні для життя: “не підходь до відкритих вікон”, “не сунь руку у вогонь” і т. д.), а є заборони “умовно несприятливих дій”, зручні для батьків (“не лізь у бруд – забруднишся “). Категоричні заборони не обговорюються, “зручні” заборони можна дати порушити для того, щоб малюк самостійно зрозумів, до чого це призведе (наприклад, чому не можна лізти в калюжу в черевичках: холодно, можна застудитися). Після наслідків порушення заборони варто чітко позначити, чому сталося те, що сталося, і підвести до думки, чим же корисний заборону.

• Крок 4. Свобода

Все, що не заборонено – дозволено, а значить, позначивши зону “ні”, будьте готові надати маляті свободу дій в інших областях. Це необхідно для формування особистості та характеру. Багато діти пізнають життя методом проб і помилок і не сприймають “моралізаторство” батьків.

Даючи малюкові вибір, прислухаючись до його бажанням, будьте завжди поруч, щоб вберегти від біди, застерегти або разом порадіти успіхам крихти!

• Крок 5. Заохочення і покарання

Важливо не тільки хвалити малюка, але і іноді вводити “штрафні санкції”. Наприклад: “Ти не прибрав свої іграшки, і мені довелося розкладати їх по місцях, тепер я так втомилася, що не зможу почитати тобі казку на ніч”. На простому прикладі дитина зрозуміє причинно-наслідковий зв’язок, а також те, що невиконані ним справи автоматично перекладаються на іншу людину. Розвиток особистості дитини вимагає самостійних “важливих” справ.

Тому посильні обов’язки повинні бути в житті кожного малюка. Виконане справа приносить задоволення, підвищує самооцінку і накопичує особистий досвід поведінки.

Гра і нагорода

Малюк пізнає світ, граючи, і навіть таке важливе поняття як відповідальність краще засвоїться в грі. Прибирання – гра “хто швидше, чистіше й акуратніше”; миття посуду – гра з водою і т. д. Сьогодні батьки діляться один з одним в інтернеті своїми знахідками, так, для розвитку самостійності мами і тата малюють малюкам картки зі справами, які потрібно зробити протягом дня, і вішають на холодильник; дають малюкам “плюсики”, “зірочки” або “монетки”, які в кінці тижня можна обміняти, приміром, на солодощі, і багато іншого, гра і нагорода – прекрасний стимул для успіху ” підприємства “.

Не міняйте правил!

Прийняті одного разу” не можна “не повинні змінюватися залежно від вашого настрою або ситуації. Приміром, якщо не можна чіпати мамину сумку, її не можна чіпати ніколи! Навіть якщо сумка – єдине, що зараз може відволікти чадо, вона під забороною, а значить, забудьте про неї.

(За матеріалами

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Твір на тему: Як виховати у дитини почуття відповідальності?
Як виховати у дитини почуття відповідальності?
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email