|  | 

“За” і “проти”: Соня Мармеладова та Родіон Раскольников – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”

Федір Достоєвський 1812 – 1881

Відкрита книга

РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”

“За” і “проти”: Соня Мармеладова та Родіон Раскольников

Достоєвський не спрощує процес “відновлення людини” в Раскольникові, показуючи, що навіть після суду й вироку, в Сибіру, в тюрмі й на каторзі герой не вбачає у своєму минулому “особливої страшної провини” і втішається думкою про те, що через вісім років йому буде лишень тридцять два. Тільки поступово, аналізуючи свої вчинки, думки, розмірковуючи над жахливим і пророчим сном про “світову язву-моровицю”, спричинену “мікробами” свавілля і нехтуванням гуманістичних культурних традицій, Раскольников відчуває в собі здатність до відродження. “Диво” оновлення особистості Раскольникова (у романі показано тільки перший його етап) відбувається під благодійним впливом любові Соні Мармеладової, у сяйві й теплі її жертовного кохання і всерозуміння.

Образи Соні Мармеладової та Родіона Раскольникова об’єднані за принципом контрасту, який є визначальним для філософського роману Достоєвського. Зіставляються дві життєві позиції: “за” і “проти”. Анархо-індивідуалістичному бунту Раскольникова, егоїстичній сутності його теорії протиставлено християнський гуманізм, альтруїзм Соні.

З точки зору жанрової структури, двосторонній “діалог” Соні й Раскольникова входить до “великого діалогу” всього роману за законом поліфонізму (“багатоголосся”). Під “поліфонією” М. Бахтін, найвидатніший дослідник творчості Достоєвського, розумів “множинність і незлиття голосів і свідомостей”, філософське багатоголосся, полілог. У поліфонічному романі, яким вважається роман Достоєвського, “голосам” персонажів властива самостійність, вони звучать нібито “поряд” один з одним і “поряд” з голосом автора, який не є домінуючим.

Подробиці. Соня, так само як і Раскольников, “переступила”, але не через іншу людину, не через християнську мораль, а через себе, пожертвувавши собою, а не кимсь іншим. Мотиви, за якими Соня стала на шлях гріха, продиктовані святим прагненням врятувати маленьких сестер, брата, хвору мачуху. Катерина Іванівна, отримавши від Соні гроші, усю ніч молиться за неї, оплакуючи її “падіння”.

Як подвиг самозречення розцінює життя Соні Раскольников: “Я не тобі вклонився, я всьому стражданню людському вклонився”, – говорить він, цілуючи дівчині ноги. Її жертовний подвиг грунтується на безмірній відданості людям, співчутті. Схожа на дитину у своїй беззахисності й чистоті, “тиха” Сонечка протиставляє антигуманному бунту Раскольникова своє розуміння ідеї перетворення світу – оновлення його через доброту, покірливість, лагідність, жертовність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Твір на тему: “За” і “проти”: Соня Мармеладова та Родіон Раскольников – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”
“За” і “проти”: Соня Мармеладова та Родіон Раскольников – Відкрита книга РОМАН “ЗЛОЧИН І КАРА”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email