Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот
Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот.
Мета : розширити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, познайомити з іменниками – назвами істот і неістот, учити розрізняти їх за характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розвивати мовлення, пам’ять; розширити уявлення учнів про різноманітність професій; виховувати любов до рідної землі, до природи.
Обладнання: Орфографічний словник, паперова ялинка, паперові сніжинки.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності
1. Прослуховування уривку З композиції П. І. Чайковського “Лускунчик”.
Ця музика перенесла нас в зимову казку, до зеленої ялинки.
2. Хвилинка каліграфії
З неба летіла на землю сніжинка.
– Підкресліть іменники.
– На які запитання відповідають іменники?
3. Складання речень за малюнком на тему “Зима”.
4. Вибірковий диктант.
Випишіть іменники. Поставте до них питання.
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води;
Легенькі, як пушиночки,
Спустилися сюди.
Матуся наша рідная
Холодна і суха,
Бо дуже змерзла, бідная,
Вона без кожуха.
(М. Вороний)
5. Бесіда.
-Доведіть, що виписані вами слова є іменниками.
-Розкажіть все, що ви знаєте про іменник.
-На яке запитання відповідає іменник “матуся”, що він позначає?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники – назви істот від іменників – назв неістот.
Ви виконаєте завдання, а наша ялинка вкриється сніжинками.
І V. Первинне сприйняття та усвідомлення Нового матеріалу.
1. Пошукове завдання.
Списати, підкреслити іменники, які відповідають на питання хто? однією лінією, а іменники, які відповідають на питанні що? – двома.
Пухнастий сніг падає на землю. Скрізь лежить білий килим. Ріки, озера, ставки покрились льодом.
Сонце світить рідко. Горобці, снігурі, синички тримаються біля житла. Вони шукають собі їжу. Вася біжить з ковзанами на каток, а Люда з лижами на гірку.
Мороз боляче щипає щічки.
– До якої частини мови належать підкреслені слова?
– Які іменники відповідають на питання хто?
– Які предмети вони називають?
– Які іменники відповідають на питання що?
– Які предмети вони називають?
– Як, на вашу думку, можна відрізнити іменники – назви істот від іменників – назв неістот?
– Підсумуйте роботу, розглянувши правило на с. 11 підручника.
Виконали завдання правильно – повісили на ялинку сніжинку.
2. Самостійна робота за варіантами (впр 20, с. 11).
І варіант – зібрати групу іменників, що позначає людей;
ІІ варіант – групу тварин;
ІІІ варіант – групу рослин;
– Представники якого варіанта виписували іменники, що позначають назви неістот? Чому ви так важаєте?
Ще одна сніжинка з’явилася на ялинці.
3. Робота зі словниковими словами.
– Прочитайте слова, записані на дошці.
– Спробуйте самостійно поставити наголоси. Перевірте за підручником
– Що ви помітили в цих словах спільного?
– Розкажіть, чим займаються люди цих професій.
– Зверніть увагу на те, що всі слова є словниковими. Давайте спробуємо в них визначити орфограми.
V. Підсумок уроку.
– Розкажіть, що нового довідалися про іменники.
– Як розрізнити ці групи іменників?
– Наведіть власні приклади іменників – назв істот та іменників – назв неістот.
Ялинка вкрилася сніжинками і подарувала нам радість.
V І. Домашнє завдання.
Виконати впр. 22 ( с. 12); повторити словникові слова і правило (с.11).
Твір на тему: Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот
Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот