|  | 

Зображенні в повісті М. Гоголя “Шинель” трагічної долі “маленької людини”

Микола Гоголь в повісті “Шинель” розповів трагічну історію “маленької людини”. До цієї теми зверталося чимало письменників, але саме Гоголь надав їй особливої загостреності. Письменник суворо викривав вади суспільства.

Хто ж така “маленька людина”? Це нічим непримітна людина, яка не вміє себе захистити від несправедливості. Разом з тим вона не має високих поривань, її цілком влаштовує тихе, непримітне життя.

Головний герой повісті “Шинель” – яскравий приклад “маленької людини”. Символічними є його ім’я та прізвище – Акакій Акакійович Башмачкін. Ім’я Акакій має значення “незлобливий”, а прізвище Башмачкін вказує на просте походження героя. Зовнішність Акакія невиразна, без особливих прикмет. А сфера інтересів героя дуже обмежена. Єдине, до чого в нього виявляється схильність, – це переписування документів на роботі. Він працює дрібним чиновником, але навіть не прагне досягти чогось більшого.

Колеги відносяться до нього зверхньо або байдуже. Інколи навіть бувають насмішки в його сторону. Акакій не захищається, і лише тоді, коли хтось заважає йому гарно виконати свою дрібну роботу, він тихенько просить залишити його в спокої. Єдиний, хто проявляє до Башмачкіна розуміння, – це кравець Петрович. Він із задоволенням допомагає героєві пошити нову шинель.

Таке людяне ставлення пояснюється тим, що Петрович також є “маленькою людиною”. Хоча його добрі наміри щодо Башмачкіна звеличують його. Акакій Акакійович покірно несе важкий хрест свого сірого існування. Та найстрашніше те, що він довгий час не помічає в цьому нічого поганого. Герой не чинить опору людям, які глузують з нього чи принижують його гідність.

Високі чиновники не зважають на нього, а колеги – кепкують. Герой повісті є “маленькою людиною”, бо не усвідомлює трагічності свого становища і являється покірною жертвою суспільства. Микола Гоголь водночас співчуває своєму героєві і засуджує його.

Адже багато в чому винен сам Акакій Акакійович. Саме його бездіяльність та покірність уможливила таке ставлення інших до нього. Лише в кінці твору герой мститься за свої страждання.

Та й то, в образі привида. Він лякає багатих людей, вимагаючи віддати йому шинель. Елементи містики автор застосовує задля романтизації повісті. Суворій трагічності реалістичного існування Акакія протиставляється романтичний бунт в образі привида.

Микола Гоголь звертався до соціальних проблем. Особливо гостро він зобразив долю “маленької людини”. Письменник продемонстрував, як умови соціальної несправедливості завдають звичайним людям страждань, жорстоко нівечать долі, принижуючи людську гідність.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: Зображенні в повісті М. Гоголя “Шинель” трагічної долі “маленької людини”
Зображенні в повісті М. Гоголя “Шинель” трагічної долі “маленької людини”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email