ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІНЬ, ОСЬ ВОНА, ОСІНЬ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творами Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо). Дощ пускається сильніше (голосніше). Злива (голосно). Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Життєрадісні жирафи
Узяли журнал із шафи.
Його жужмили і м’яли…
Все одно не прочитали.
Артикуляційна вправа “Лопаточка”
Широким я язик зроблю,
На нижню губу покладу.
Гарна вийшла і пласка
Моя лопатка з язика.
Жаль, така лопатка
Не скопає грядки.
(Широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Слідкувати, щоб язик не дрижав. Утримувати у такому положенні 10-15 секунд.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Ліни Костенко “Красива осінь вишиває клени”.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Якій порі року присвячений вірш, що ми його читали на попередньому уроці?
– Хто його автор?
– Сьогодні ми прочитаємо ще один вірш про осінь, який написала Ліна Костенко.
СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Опрацювання вірша Ліни Костенко “Осінь, ось вона, осінь”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
3) Словникова робота.
Довідкове бюро
Брама – великі ворота, переважно при монументальних спорудах. Читання колонок слів “луною” за вчителем
Задощило | Серп | Концерт |
Захлюпало | Серпень | Чемодан |
Замикала | Перепілочки | Журавлині |
Поклонився | Відлітаючи | Чорногуз |
– Що спільного у словах першої колонки? (Дієслова)
– Назвіть спільнокореневі слова серед слів другої колонки.
– Доберіть синоніми до слова чорногуз. (Лелека, бусол, бузько, боцюн)
Фізкультхвилинка Продовження роботи над віршем
1) Повторне читання вірша учнями.
2) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Як поетеса описує початок осені?
– Що роблять комахи?
– Що сказано про цвіркунів і перепілочок?
– Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?
– Прочитайте питальні речення.
– З яким почуттям їх слід читати?
3) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
4) Гра “Віднови вірш”.
– Відновіть вірш, ставлячи дієслова в потрібній формі.
Поклонився. Погубила. Серпень пакував серп.
Цвіркуни й перепілочки подалось концерт.
Чорногуз замикала лугам і садам.
Відлітаючи в Африку, припинили чемодан.
Де ж ти, літо, задощило? Куди захлюпало?
Осінь, ось вона, осінь! Осінь, ось вона, ось.
Осінь брами свої випустив вночі,
Поділось у небі журавлині ключі.
ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
- Сьогодні на уроці я вчився… Я дізнався… Мені було цікаво…
- Найбільше сподобалось…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 54).
Твір на тему: ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІНЬ, ОСЬ ВОНА, ОСІНЬ
ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІНЬ, ОСЬ ВОНА, ОСІНЬ