|  | 

Причини дитячого суїциду. Його профілактика

На жаль, навіть в сучасному житті, яка вкрай багата різними подіями – кримінальними розбірками, нещасними випадками, стихійними лихами – часом зустрічаються такі події, які здатні шокувати найдосвідченіших медиків і слідчих. Що вже говорити про звичайного обивателя? До таких подій належить дитячий суїцид.

Дитина є уособленням початку життя, перед ним лежить велика кількість самих різних доріг і можливостей, йому ще тільки належить пізнати все те, що готова запропонувати людині життя. Дитяча смерть, мабуть, саме безглузде і трагічне подія, яке тільки можна собі уявити. Але якщо зі смертю від важких захворювань волею – неволею доводиться миритися і приймати її, то смерть в результаті суїциду завжди немов грім серед ясного неба.

Розум оточуючих людей просто відмовляється сприймати цю страшну реальністю – добровільний відхід з життя дитини чи підлітка.

Дитячий суїцид – це те, чого практично завжди можна уникнути. Головне, що для цього необхідно – це вчасно помітити тривожні сигнали. Жодна дитина не вирішить піти з життя і втілить своє рішення в життя за лічені години.

Як правило, подібне рішення зріє в голові у дитини не один день, і навіть не тиждень. І весь цей час дитина відчайдушно волає до дорослих, різними способами даючи зрозуміти батькам, що йому дуже погано. Уважні батьки ні за що не залишать без уваги змінилося поведінка їх чату. Нижче більш докладно розказано про такі аспекти, як причини дитячого суїциду, його профілактика та психологічна допомога таким діткам.

Вік дітей, які роблять спробу суїциду

Як показує статистика підліткових самогубств, як правило, спроби суїциду не здійснюють дітки молодше 11 років. Але не варто спокушатися і вважати, що у маленьких діток не буває важкого психічного стану. Просто малюки ще до кінця не усвідомлюють, що таке смерть. Однак найчастіше в їх розмовах і думках люблячі і уважні Мама й тато можуть помітити привід для тривоги. Ось, наприклад, який випадок розповів дитячий психолог: маленька дівчинка 7 років протягом довгого часу повторювала, що вона перетвориться на метелика і відлетить від своїх батьків.

Батьки тільки посміювалися над кумедними дитячими погрозами. Проте в 12 років ця дівчинка зробила дуже серйозну спробу суїциду, стрибнувши з 4 поверху. Лікарям дивом вдалося врятувати їй життя.

І якщо дитячий суїцид все ж, на щастя, зустрічається досить рідко, то про підліткові самогубства не можна сказати те ж саме. Саме на вік 13 – 16 років, як показують статистичні дані, доводиться пік підліткових самогубств. Багато дитячих психологи схиляються до думки, що бажання смерті – це досить поширена реакція підліткової психіки на виникнення стресової ситуації.

Більше того, масові самогубства дітей підліткового віку аж ніяк не є рідкісним явищем. На групові самогубства, коли група дітей одночасно або слідом один за одним роблять так зване “скопійоване” самогубство. В основі механізму подібних самогубств лежить схильність підлітків з наслідуванням і підвищеною сугестивністю підлітків.

Діти, що входять до групи ризику

Серед людей дуже широко поширена думка, що спроби суїциду роблять тільки психічно неврівноважені люди, які страждають різними психічними захворюваннями, такими як шизофренія, параноя, а також деякі інші захворювання нервової системи. Насправді ж це зовсім не так. Переважна більшість самогубств відбуваються абсолютно психічно здоровими людьми, які дуже чітко усвідомлюють свої дії.

Як правило, причинами суїциди стають суто особисті причини і переживання, проблеми, які підлітку часто здаються абсолютно нерозв’язними. Причому зачату дорослі дуже дивуються, коли дізнаються, що штовхнуло дитини на подібний крок – причина може бути настільки незначною, що доросла людина просто – напросто не звернув би на неї особливої ​​уваги. Для дитини ж вона глобальна.

Нижче описані ті проблеми підлітків, які найбільш часто стають причиною самогубств підлітків. Не варто посміхатися – повірте, для дитини це дійсно серйозні проблеми:

Сварка з друзями. Причому сварка може бути через абсолютного дрібниці. Розставання з коханою людиною або його зрада. У підлітковому віці діти впевнені, що перше кохання – це назавжди і ставиться до неї вкрай серйозно.

Смерть кого – небудь з близьких родичів. Часте потрапляння дитини в стресові ситуації. Складна психологічна обстановка в сім’ї – сварки з батьками, скандали батьків між собою, їх розлучення. Затяжне депресивний стан підлітка. Проблеми дитини з наркотиками.

Як правило, наркотична залежність тягне за собою фінансові проблеми і проблеми з правоохоронними органами. Ігрова залежність і залежність від інтернету. Насильство в сім’ї. Найчастіше підліток вважає себе винним в тому, що відбувається і боїться розповісти дорослим про те, що відбувається. Підліткова вагітність.

Вагітність дівчинки підлітка стає приводом для суїциду приблизно в 21% всіх випадків.

Найчастіше трагедії можна уникнути. Профілактика дитячого суїциду часто допомагає уникнути найстрашнішого – смерті дитини. Головне, що для цього необхідно – це увагу батьків до змін, що відбувається в поведінці дитини.

Найчастіше першими тривожними дзвіночками можуть стати сущі дрібниці – фраза, загублений нібито випадково, або щось ще.

Завжди звертайте пильну увагу на наступні чинники, що свідчать про те, що можливий дитячий та підлітковий суїцид:

Розмови дитини про самогубство, нездорові фантазії на цю тему, акцентування уваги на епізодах суїцидів у фільмах, новинах. Поява в дитини літератури про суїциди, перегляд відповідної інформації в інтернеті. Спроби дитини усамітнитися. Прагнення до самотності, відмова від спілкування не завжди свідчить про схильність до самогубства, але завжди говорить про моральний дискомфорт дитини. Розмови і роздуми дитини про те, що він абсолютно нікому не потрібний, що в тому випадку, якщо він зникне, його ніхто не буде шукати, і навіть не помітить його відсутності.

Ні в якому разі не залишайте такі заяви без уваги і не жартувати над ними. Постарайтеся з’ясувати причину подібного настрою і переконати дитину в зворотному. Навіть музика чи живопис можуть послужити симптомами для батьків про те, що щось не так.

Звертайте увагу на те, яку музику слухає ваша дитина. Ретельно масковані спроби дитини попрощатися з вами – незвичні розмови про любов до вас, спроби закінчити всі свої справи якомога швидше. Дарування своїх улюблених і найбільш цінних речей, з якими він раніше не розлучався, друзям.

У тому випадку, якщо хоч щось у поведінці вашої дитини вам здалося дивним, або тривожним, негайно кидайте всі свої справи і намагайтеся практично весь час проводити поруч з дитиною до тих пір, поки не будете твердо впевнені в тому, що суїцидальна настрій вашої дитини пішло без сліду. Якщо ж ви не в змозі самостійно впоратися з існуючою проблемою, не соромтеся і негайно звертайтеся за допомогою до дитячих психологів або навіть психіатрів.

Також психологами доведений той факт, і батькам необхідно пам’ятати про це, що часто підлітки роблять спробу самогубства не тому, що насправді хоче померти. Причиною подібної спроби суїциду стає банальне бажання привернути до себе увагу оточуючих, своєрідний крик про допомогу. Для таких дітей перерізані вени або таблетки є лише своєрідним способом заявити світові про ступінь свого розпачу.

Однак дуже часто подібні спроби звернути на себе увагу призводять до інвалідності, а то й до смерті дитини.

Непрямі передумови до суїцидальних нахилам

Вище описані ознаки, які часто можуть вказувати на що насувається лихо. Однак крім прямих ознак, дитячі психологи виділили групи підлітків, в якій ризик суїцидів набагато вищий, ніж у їхніх однолітків. Нижче описані відмітні риси характеру таких дітей: Підлітки, які не вміють правильно формулювати свої думки, переживання, не можуть пояснити те, що вони відчувають. Двоїсте світовідчуття підлітка і, відповідно, його поведінку.

З одного боку – підліток не відчуває себе дитиною, його охоплюють дорослі переживання і почуття, він всіляко намагається відстояти свою незалежність. Але в той же самий час підліток веде себе як дитина, повністю залежачи від батьків, як у побутовому, так і в емоційному плані. Це протиріччя позбавляє дитину душевної рівноваги. Гіпер виражений підлітковий максималізм. Дитина різкий у своїх судженнях і оцінках, як оточуючим, так і самому собі.

Невміння аналізувати свої вчинки і прогнозувати їхні наслідки.

При дослідженні достатньо великої кількості дитячих і підліткових суїцидів психологи помітили одну спільну рису – практично у всіх дітей в значній мірі порушена нормальна психо емоційний зв’язок зі своєю сім’єю, а у дівчаток – особливо з матір’ю. Яким би дорослим не позиціонував себе підліток, відсутність взаєморозуміння і контакту з сім’єю може дуже сильно посилювати всі переживання дитини, роблячи їх особливо гострими і часом практично трагічними.

Батьки повинні пам’ятати про те, що далеко не всі погіршення стосунків у сім’ї – це байдужість і неуважність батьків. Якщо батьки не довіряють дитині, відмовляються приймати його як уже самостійну, що сформувалася особистість, яка має право на свою власну думку, світогляд, життєві цінності і потреби, відносини в родині можуть значно погіршитися. Навіть якщо ви не будете прямо говорити дитині про це, він підсвідомо все одно буде відчувати ваше недовіру і намагатися протестувати проти існуючого стану речей.

І цей процес може приймати самі різні форми, в тому числі і форму спроби або, що ще страшніше, самого суїциду. Самогубства серед підлітків часто бувають саме своєрідною акцією протесту. Дуже уважно прислухайтеся до того, що говорить ваша дитина.

Часом сигналом тривоги може служити таке дріб’язкове висловлювання, кинуте зопалу під час сварки, як “Не хочу вас бачити!”.

У тому ж випадку, якщо дитина дозволяє собі більш серйозні загрози, наприклад, такі як: “я переріжу собі вени” або “я стрибну у вікно”, ні в якому разі не робіть найпоширенішою помилки – провокаційних реакцій. Ні в якому разі не смійтеся над дитиною і не говорите про те, що ніхто не стане йому заважати. Дуже часто діти, які говорять про суїцид з єдиною метою – позлити, або шантажувати батьків, отримавши у відповідь настільки іронічну реакцію, з почуття впертості і бажання довести батькам те, що вони не праві, вирішуються на суїцид.

Зрозуміло, цілком зрозуміло, що за своєю злою іронією і показним, удаваною байдужістю батьки намагаються замаскувати льодовий душу страх перед можливістю суїциду. А також дуже багато батьків, які звикли що їх діти завжди йдуть їх вказівками з точністю до навпаки, і в цей раз не змінять своїм принципам і ніколи не зважаться на такий відчайдушний крок, як самогубство.

Але обов’язково необхідно брати до уваги те, що дитина не знає про те, що ваші слова і реакція – не більш ніж педагогічна виверт. Сумнів у вашому голосі він може прийняти на свій рахунок і спробувати довести вам свою рішучість будь-яким шляхом, навіть таким страшним, як суїцид. А ваші слова, від яких віє напускної холодністю і байдужістю, дитина може сприйняти як підтвердження і доказ того, що він зовсім нікому не потрібен, навіть своїм батькам.

Дії батьків при спробі суїциду

Якщо все ж запобігти нещастя не вдалося, і дитина все ж здійснив спробу суїциду, батьки повинні прийняти комплекс термінових заходів. Зрозуміло, першим вашим почуттям буде переляк і полегшення від того, що життя дитини все ж таки вдалося врятувати. Не приховуйте свої почуття від дитини під маскою байдужості і вже тим більше гніву.

Дитина повинна відчувати, що ви дуже любите його і дорожите ім.

Після того, як стан здоров’я дитини стабілізується, вам в обов’язковому порядку буде необхідно звернутися за допомогою психологів. Ні в якому разі не нехтуйте допомогою професіоналів – часто впоратися з проблемою своїми силами практично неможливо. У тому випадку, якщо лікарі вважатимуть за потрібне помістити вашу дитину в спеціалізований реабілітаційний центр, у жодному разі не відмовляйтеся.

Пам’ятайте про те, що спробу суїциду ваша дитина зробив не просто так, а значить, він може її повторити в тому випадку, якщо причина її не буде виявлено та усунено.

Хоча, справедливості заради, необхідно відзначити що, як свідчить статистика, дитячий суїцид носить поодинокий характер. Повторні спроби суїциду в підлітковому віці відбуваються вкрай рідко – не більше ніж одна на 600 випадків. Однак все ж це не привід для батьків послаблювати увагу і контроль над емоційним станом дитини, що потрапив в біду.

Найчастіше дорослі, зрілі люди далеко не завжди в змозі впоратися з власними емоціями. Що вже говорити про незміцнілої психіці підлітка.

У тому ж випадку, якщо госпіталізація дитини не вимагається, велика частина відповідальності за реабілітацію здоров’я дитини лягає на плечі батьків. Ні в якому разі не конфліктуйте з дитиною, не звинувачуйте його ні в чому. Постарайтеся зрозуміти вашої дитини, увійти в його становище і допомогти йому.

У тому випадку, якщо дитина буде відчувати вашу допомогу і підтримку, він напевно не стане більше намагатися звести рахунки з життям.

Якщо трапилася біда

У тому випадку, якщо сталася біда, і дитина добровільно пішов з життя, батьки довго не можуть прийняти цей факт і змиритися з подією. Однак час, як би це банально не звучало, лікує і рано чи пізно батьки знайдуть здатність аналізувати подію. У них з’явиться величезна кількість різноманітних питань, сенс яких зводиться тільки одному – “Чому?!”.

Що саме привело їх дитини до прийняття настільки фатального рішення?

І практично всі батьки в результаті приходять до одного сумного висновку: вони десь не догледіли, не побачили тривожних сигналів, не звернули уваги на близьку біду. Звичайно ж, усвідомлення цього факту дуже важкий процес. Разом з ним приходить страшне, терзає, вимотуюче почуття провини.

Життя батьків перетворюється на справжнісіньке пекло.

Однак найчастіше в пекло перетворюється не тільки життя батьків, а й життя всієї родини, в якій дуже часто є ще одна дитина. І ця дитина змушений постійно перебуває в стресовій ситуації, а часто ще й з відчуттям байдужості до себе. На жаль, таке трапляється досить часто – засліплені горем і почуттям провини батьки перестають належним чином займатися другою дитиною, часто просто перестаючи помічати його.

Звичайно ж, звинувачувати в цьому батьків не варто – їх душевний стан залишає бажати кращого і вони самі потребують професійної психологічної допомоги. Не варто нехтувати послугами психолога – адже ваше життя, як би цинічно це не звучало, не закінчилася разом зі смертю вашої дитини. І саме від вас залежить ваш другий малюк – йому життєво необхідні ваша підтримка і любов. Адже в іншому випадку існує ризик повторення страшної трагедії, пережити яку ще раз ви навряд чи зумієте.

Дитяча життя – це саме крихке і найдорогоцінніше чудо, яке дарує людям доля. І від багатьох часто залежить те, наскільки щасливим і довгою вона стане.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Причини дитячого суїциду. Його профілактика
Причини дитячого суїциду. Його профілактика
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email