|  | 

“Жовтий князь” Василя Барки: символічний зміст жовтого кольору

Василь Барка – яскрава зірка на нашому українському небі, світло од якої ще довго буде йти до нас. Його творчість належить до елітної культури. її варто осягати поступово, вона має здатність проникати у свідомість непомітно, вона вчить сучасну людину розрізняти і берегти вічне, по-справжньому вартісне. Серед його творчого доробку роман “Жовтий князь” визнано як “найкращій твір у повоєнній Європі”. Назва роману дещо символічна. Слово “князь” в Україні – це всепоглинаюча система, яка нищила національно-народне. “Жовтий князь” можна пов’язати з нелюдським існуванням, де жовтий колір – символ смерті.

У творі автор змальовує людські обличчя жовтими – від тривалого недоїдання; показує жовті стіни будівель, з яких зникло все живе. А образ чаші – це світло, яке обов’язково настане. Мирон Катранник переховує довірену йому чашу, оберігає її.

За неї йому пропонують зберегти життя, врятувати родину, але він має загубити душу. Для Мирона це неможливо, бо що скажуть люди! Василь Барка не перший у світовій літературі, хто активно використовує символічне значення жовтого кольору як уособлення жаху, біди, смерті. Але в романі “Жовтий князь” цей колір присутній постійно. Це не що інше, як персоніфікація голоду, жовтий – показник ненаситності, спустошеності, яка підсилюється словом “князь”, що утверджує зверхність, могутність, непоборність і повновладдя.

Вимальовується міфічна зловісна істота, Що своїм поглядом перетворювала усе на тлін. Особливо зловісним є символ жовтого кольору в назві роману. Жовтий князь – уособлення зла, яке оточує себе жовтим кольором: рудий Отроходін; рудий звір, що вилазить з бачка; жовте в очах селян з потьмареною від голоду свідомістю; жовті бур’яни, де колись звучали веселі голоси; колір мертвих тіл теж жовтий.

Правляча система “пожирає свої дітей”. Страшне лихо спіткало наш народ. Та В. Барка не зневірився в людині. Саме в образі церковної чаші письменник уособлює світло, незнищенність душі людської, вічність життя.

Він вірить, що наша держава – Україна відродиться, незважаючи ні на що. Василь Барка своїм твором показав страшні картини штучного голодомору 1932-1933 рр., бо прагнув розкрити світові болючу правду про тоталітарну систему, яка нищила все світле й гуманне на своєму кривавому шляху, бо сама була “жовтим князем”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: “Жовтий князь” Василя Барки: символічний зміст жовтого кольору
“Жовтий князь” Василя Барки: символічний зміст жовтого кольору
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email