|  | 

АГРЕСІЯ ТА АГРЕСИВНІСТЬ

ЗАНЯТТЯ ДЛЯ УЧНІВ 11 КЛАСУ

// Психолог № 23-24, 2006

Мета: Ознайомити учнів з поняттями агресія, агресивність, причинами виникнення агресивності, видами агресії, конструктивними способами подолання агресивності, розвивати навички рефлексії, вміння використовувати конструктивні способи подолання агресивності в житті, вміння володіти собою, виховувати стриманість, ввічливість, дбайливе ставлення до свого здоров’я.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Тема нашого заняття “Агресія і агресивність” дуже актуальна. Як ви гадаєте, чому? Адже ми щодня спостерігаємо вияви жорстокості, приниження інших, образи, сварки, навіть бійки не тільки серед дітей, а й серед дорослих. Чому нам потрібно боротися з агресією? (Агресія руйнує стосунки з оточенням, завдає шкоди нашому здоров’ю.)

Агресія (від лат. “аggгеdі” – напад) – специфічна форма деструктивної поведінки, яка характеризується завданням шкоди предмету чи предметам, людині чи групі людей.

Чим відрізняється агресія від агресивності?

Агресивність – це відносно стійкий емоційний стан, властивий особистості, який виявляється у гніві, злості, роздратованості і є передвісником агресії. Отже, агресивність – це емоційний стан, а агресія – це форма поведінки.

Які причини виникнення агресивності?

Рівень агресивності людини може змінюватися відповідно до ситуації. Причин виникнення агресивності багато: становище людини в колективі, ставлення до неї оточення, взаємини з іншими, неправильне суб’єктивне розуміння поведінки оточення, (інтерпретація її як ворожої, культивування агресії в засобах масової інформації), несприятлива сімейна ситуація (сварки, взаємні докори, образи, елементи, приниження один одного, небажання зрозуміти членів своєї родини), непослідовність батьків у навчанні дітей правил і норм поведінки. Сьогодні батькам зручно говорити одне, і вони накидають цю лінію поведінки дітям, завтра їм зручно говорити інше, і це інше знову накидається дітям.

Це призводить до розгубленості, озлоблення, агресії проти батьків та інших людей.

Види агресії:

Фізична агресія – використання фізичної сили одним з учасників конфлікту проти іншого. Непряма агресія – злобні плітки, жарти, а також агресія, яка ні на кого не спрямована, – спалах люті, який виявляється у формі крику, тупання ногами, стукання кулаками по столу. Роздратованість – схильність до провокування конфлікту, готовність при найменшому збудженні до виявлення запальності, різкості, грубощів. Негативізм – опозиційна форма поведінки, спрямована проти авторитетів або керівництва, може розвиватися від пасивного опору до активної боротьби проти встановлених звичаїв і законів. Образа – заздрість і ненависть до оточення, обумовлена почуттями гіркоти та гніву на весь світ.

Підозрілість – недовіра та обережність щодо людей, заснована на переконанні, що оточення хоче завдати шкоди. Вербальна агресія – вираження негативних почуттів через сварку, крик, вереск, погрози, прокляття, грубощі. Почуття провини – наявність внутрішньоособистісного конфлікту та докорів сумління, які виражаються у переконанні людини, що вона є поганою, чинить зло.

Проведення тесту “Діагностика форм агресивних реакцій особистості у фруструючих ситуаціях” (адаптована методика А. Басса і А. Дарки).

Чи потрібно виплескувати свою агресивність назовні?

Тривале накопичення агресивності спричиняє в організмі людини хвороби або вірогідність раптового виплескування негативних емоцій у невигідний момент, руйнує людську психіку. Невміння конструктивно долати агресивність призводить до руйнування стосунків людини з іншими, прирікає її на самотність, як наслідок – можливе вживання людиною алкоголю, наркотиків. Усім людям властива агресивність.

Тому нам обов’язково потрібно знати конструктивні способи подолання агресивності.

Конструктивні способи подолання агресивності:

виконання фізичних вправ (гімнастика, аеробіка, віджимання під підлоги, біг, катання на велосипеді); заняття силовими видами спорту (бокс, боротьба); фізична праця до сьомого поту; виявити злість на неживому об’єкті: побити подушку, диван, боксерську грушу, розбити посуд, пошматувати газету; масаж, особливо потиличної частини спини з метою зняття напруження; викричатися, не спрямовуючи свій крик на об’єкт роздратування (на самоті, в окремому приміщенні, лісі); поговорити про ситуацію, яка спричиняє роздратування, з близькою для вас людиною; висловити уявному об’єкту роздратування своє невдоволення написати листа об’єкту роздратування, але не надсилати його. зміна виду діяльності на ту, яка допомагає вам відволіктися від проблеми; комунікативна техніка “Я-повідомлення”: висловлюючи почуття співрозмовнику щодо ситуації, яка вас дратує, викликати співчуття та бажання зрозуміти вас і не зруйнувати стосунки. Наприклад: “мене переповнює гнів, я злий, я розлючений, я агресивний, я страшно сердитий, мене дратує ця ситуація, мені не по собі, мені нестерпно боляче”; асоціативне “Я-повідомлення”: злий, як тигр; цієї миті я схожий на бочку пороху, яка може зірватися; релаксація (м’язове розслаблення) – це метод, за допомогою якого можна частково або повністю позбутися фізичного або психічного напруження; медитація (від. лат. розмірковую) – занурення розумом у предмет, ідею, що досягається шляхом зосередженості на одному об’єкті й усуненні всіх інших факторів – зовнішніх (звук, світло) і внутрішніх (фізичне, емоційне та інше напруження).

Учням пропонують фрагмент медитації на зниження рівня агресивності, (обов’язковий музичний супровід).

Сядьте зручно, заплющте очі, зробіть глибокий вдих і видих, максимально розслабте тіло. Відчуйте всю свою агресивність, яка накопичилася в організмі. Уявіть собі вашу агресивність у вигляді вогняної кулі, яка знаходиться у грудях. Зробіть глибокий вдих і видихніть цю вогняну масу із себе, випустіть її назовні.

Зробіть це ще раз, щоб жодної краплини агресивності не залишилося у вашому організмі. Ви бачите, як вогняна маса, яку ви видихнули, повільно здіймається у повітря, і на фоні чистого голубого неба утворює велику вогняну кулю. Вогняна куля повільно повертається, з іншої сторони вона наповнена прозорою теплою водою.

Через безліч маленьких дірочок у кулі на вас починає бігти прозора, тепла, голуба вода. Вода потрапляє на маківку вашої голови, обличчя. Дрібними теплими струмочками стікає по плечах, грудях, животу, ногах далеко в землю і відносить усі негативні почуття далеко-далеко в глибину землі.

Ви відчуваєте себе заспокоєними, бадьорими, повними сил і бажання творити добро.

Яка різниця між агресією та агресивністю? Які причини виникнення агресії? Назвіть конструктивні способи подолання агресивності. (Виставляння оцінок.)

Домашнє завдання: опишіть свої конструктивні способи подолання агресивності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Твір на тему: АГРЕСІЯ ТА АГРЕСИВНІСТЬ
АГРЕСІЯ ТА АГРЕСИВНІСТЬ
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email