|  | 

Чим різняться гумор, іронія, сарказм?

В основі комічного лежить смішне, але форми його втілення в художньому творі різні. В гуморі поєднуються “доброзичлива усмішка з дотепним її виявом, який грунтується на суперечності між уявним і сущим. Гумор не заперечує певного життєвого явища, а лише підкреслює його недосконалість, як, наприклад, у творі Остапа Вишні “Дзвонарі”: “…- Турбує вас кандидат філологічних наук Іван Іванович Крапказкомою!

– Уже захистили? Вітаю!

– Захистив, захистив! Тяжкувато було! Підняв же тему!

Бєлінський за таку не брався!

– А цікаво, яку саме тему ви підняли?

– “Вплив дубових полиць на палітурки “Кобзаря” Т. Г. Шевченка видання 1871 року…”

У гуморі про серйозні речі говориться з усмішкою, а в іронії смішне приховується під маскою серйозності з переважанням негативного ставлення до зображеного, насмішкою над ним. У цьому виді комічного протиставляється те, що мусить бути, тому, що є. Так, наприклад, Г. Квітка-Основ’яненко в повісті “Маруся” змальовує настанови Дрота молодим: “Гляди ж, зятю, жінку свою бий і вранці і увечері, і встаючи й лягаючи, і за діло і без діла, а сварись з нею повсякчас. Не справляй їй ні плаття, ні одежі; дома не сиди, таскайся по шинках та по чужих жінках; то з жінкою у парці і з діточками якраз підете у старці.

А ти, дочко, мужику не спускай і ні у чім йому не поважай; коли дурний буде, та поїде у поле до хліба, а ти йди у шинок пропивай останній шматок; пий, гуляй, а він нехай голодує; та і печі ніколи не клопочи; нехай павутинням застелиться піч; от вам і уся річ. Ви не маленькі вже, самі розум маєте, і що я вам кажу, і як вам жити, знаєте”.

Різновид іронії – сарказм, їдка насмішка з відверто дошкульним змістом. Але якщо сутність іронії – в інакомовленні, то в сарказмі головне – пафос заперечення, його найвищий емоційний вияв. Сарказм як нищівний сатиричний засіб притаманний творам Т Шевченка, зокрема поемі “Кавказ”:

По закону апостола

Ви любите брата!

Суєслови, лицеміри.

Господом прокляті.

Ви любите на братові

Шкуру, а не душу!

За допомогою різних відтінків і різновидів комічного – м якості гумору, серйозності іронії, дошкульності сарказму – література вчить людство сміятися над власними вадами, позбуватися їх.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Твір на тему: Чим різняться гумор, іронія, сарказм?
Чим різняться гумор, іронія, сарказм?
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email