|  | 

Для роботи Клубу,,Батьки і Діти” Вплив комп’ютера на здоров’я підлітка

Для роботи Клубу,,Батьки і Діти”

Вплив комп’ютера на здоров’я п І Дл І Тка

Кожен погодиться, що вплив комп’ютера на здоров’я людини строго негативне. Вчені будують багато припущень, яким же чином впливають електромагнітні поля, вироблені комп’ютером, телевізором, мобільними телефонами на людину. Всі вони згодні в одному – людей потрібно оберігати від таких впливів, тим більше, що вони впливають на людину щодня, щогодини.

Негативне вплив комп’ютера на здоров’я людини позначається, головним чином, на зорі. Коли діти і дорослі довгий час перебувають за комп’ютером, очі починають втомлюватися. Напруга очей такого роду виникає у автомобілістів, що їздять по трасі, у читачів, довгий час не відриваються від книги. М’язи, які направляють погляд у потрібну точку, як правило, фіксовану, просто втомлюються від підвищеної фізичного навантаження, від чого може почати боліти голова або ж очі.

Внаслідок надмірної напруги очей у людини, що сидить за комп’ютером, знижується зір.

Існує таке поняття, як потенційна втома очей, яка присутня при будь-якому вигляді роботи, пов’язаної із зоровою системою. Очі стомлюються найбільше при розгляданні предмета на близькій відстані. Проблема ще більше зростає, якщо зорова діяльність пов’язана з використанням пристроїв високої яскравості, як монітор комп’ютера, телевізор і т. д. Негативне вплив комп’ютера на здоров’я людини старше 20 років не таке сильне, так як у нього вже сформовані основні органи і функції організму.

А ось у дітей очі особливо сильно втомлюються, так як окорухових м’язи ще не зміцніли.

Кожен батько помічав, що, просидівши довгий час за комп’ютером, дитина може встати з-за нього дратівливим, нервовим, може агресивно проявляти емоції. Або дитина може стати млявим, пасивним, втомленим. Тому вплив комп’ютера на здоров’я людини також негативно для його психічного стану, настрою. Особливо це проявляється при увлеяеніі дитини деякими видами ігор, наприклад, он-лайн-іграми, або іграми з кривавим сюжетом.

Часто буває, що патології зорових функцій зустрічаються у дітей з самого раннього дитинства, так як вони можуть передаватися у спадок, а при тривалому знаходженні перед комп’ютером ці патології загострюються, в результаті чого дитина може практично втратити зір. Такі форми захворювання можуть прогресувати, вимагати своєчасного корегування. Іноді проблеми із зором у дітей, часто сидять за комп’ютером, проходять по досягненні юнацького віку, коли окорухових м’язи остаточно формуються і починають працювати в повну силу.

Негативне вплив комп’ютера на здоров’я людини можна мінімізувати, якщо обмежувати кількість часу, що проводиться за комп’ютером. Щоб знизити шкідливий вплив комп’ютера на очі, потрібно чергувати кілька видів діяльності, робити зарядку для очей, а також чергувати роботу з текстовими документами з іграми, в яких присутні рухомі об’єкти. Хороший монітор з високою роздільною здатністю зображення і спеціальні окуляри для роботи за комп’ютером допоможуть мінімізувати негативний вплив. Для зручної роботи краще використовувати рівне нережущее очей освітлення, яке не даватиме нерівних відблисків і віддзеркалень, що ускладнюють сприйняття зображення.

Можна вимкнути верхнє освітлення і включити настільну лампу. Позаду людини не повинно бути ніяких яскравих джерел світла, щоб екран також не давав відблисків, тому варто продумати розташування комп’ютера в кімнаті чи офісі. Доброю розрядкою для очей, які піддаються довгому впливу комп’ютера, стане фізична активність.

Проблема впливу комп’ютера на здоров’я людини розробляється в різних напрямах. Найбільш численними і, очевидно, найбільш близькими до істини є прихильники твердження, що існує так звана комп’ютерна хвороба. Їх аргументи вагомі та обгрунтовані.

Серед користувачів ПК виявлено новий тип захворювання – синдром комп’ютерного стресу (СКС), який проявляється головним болем, запаленням слизової оболонки очей, підвищеною дратівливістю, млявістю і депресією.

Симптоми захворювання різноманітні і численні. Вони згруповані за принципом впливу на ту чи іншу частину організму.

Загальне нездужання: сонливість, втомлюваність, не минуща втома (навіть після відпочинку); головні болі після роботи; очні болі, головні болі в області надбрів’їв і лоба, в потиличній, бічних і тім’яної частинах голови, болі в нижній частині спини, в області стегон, в ногах; почуття поколювання, оніміння, болі в руках, зап’ястях і кистях; напруженість м’язів верхньої частини тулуба (шия, спина, плечі, руки).

Захворювання очей: швидка стомлюваність, відчуття гострого болю, печіння, свербіж, сльозливість; часте моргання, відчуття натертості.

Порушення візуального сприйняття: неясність зору на дальній відстані відразу після роботи за комп’ютером (“завіса перед очима”); неясність зору на близькій відстані (зображення на екрані погано фокусується); неясність зору посилюється протягом дня; двоїння в очах; окуляри стають “слабкими “(необхідність зміни очок), головні болі, повільна рефокусіровка; косоокість.

Погіршення зосередженості та працездатності (дуже часто виявляється наслідком візуальних порушень): неможливість сконцентруватися протягом тривалого часу; дратівливість під час і після роботи; втрата робочої точки на екрані, пропуски рядків, слів, введення повторних рядків; помилки при заповненні колонок (“непопадання” ), перестановка слів або цифр місцями.

Причинами різноманітних симптомів СКС, на думку медиків, є:

Наднапруженому робота очей і неправильне положення тіла;

Носіння невідповідних окулярів або контактних лінз;

Неправильна організація робочого місця;

Підсумовування фізичних, розумових і візуальних навантажень;

Низький рівень візуальної підготовленості для роботи з комп’ютером.

Російський науково-дослідний інститут охорони праці провів медико-біологічні дослідження впливу ПК на операторів. У табл. 1 наведені результати цих досліджень, що збігаються з іншими даними.

Таблиця № 1

Симптоми впливу комп’ютера

Відсоток операторів, які повідомили про симптоми

Неповна зміна. Робота за дисплеями до 12 місяців

Повна зміна. Робота за дисплеями до 12 місяців

Робота за дисплеями більше 12 місяців

Робота за дисплеями більше 2 років

Головний біль і біль в очах

8

35

51

76

Втома і запаморочення

5

32

41

69

Порушення нічного сну

8

15

50

Сонливість протягом дня

11

22

48

76

Зміни настрою

8

24

27

50

Підвищена раздржітельность

3

11

22

51

Депресія

3

16

22

50

Зниження інтелектуальних здібностей, погіршення пам’яті

3

12

40

Натяг шкіри лоба і голови

3

51

13

19

Випадання волосся

3

5

Біль у м’язах

11

14

21

32

Біль в області серця, задишка, прискорене серцебиття

5

7

32

Зниження статевої активності

18

34

64

Крім того, вкрай важливо відповісти наступний факт.

Комп’ютери знаходять все більш широке застосування в управлінні виробничими процесами, тому що дозволяють забезпечити детальний контроль за виконанням технологічних розпоряджень, а також велику гнучкість у поданні графічної і текстової інформації про стан процесу на екрані монітора. Оператору ставиться в обов’язок відповідно з виведеної на екран інформацією прийняти адекватне рішення.

Оператор має лише обмежені можливості обробки інформації, і він розробляє певні стратегії при вирішенні різних завдань. Якщо йому надається повна свобода поведінки, він вибирає оптимальну, з точки зору розумового навантаження, стратегію. Як правило, при повільній динаміці він здійснює паралельне управління декількома процесами, при швидкій динаміці – зосереджує свою увагу на найбільш важливому процесі, поки не буде досягнутий потрібний режим. В останньому випадку він працює послідовно.

Зі збільшенням швидкості процес управління переходить з паралельної форми на послідовну.

Ресурси операторів у більшості випадків не забезпечують високий рівень паралельної стратегії управління, тому що при великій кількості і високої швидкості контрольованих процесів йому відводиться дуже маленький проміжок часу для прийняття адекватного рішення. Зростає психологічна напруженість, збільшується ймовірність прийняття неправильного рішення. У цих умовах керуючому за допомогою комп’ютера різними процесами доводиться практично постійно перебувати в стані дискомфорту або стресу, що позначається на функції нервової системи і може призвести до різних психічних захворювань, нервових зривів, депресії.

Цей аспект впливу обчислювальної техніки на стан людини в умовах постійно прискорюється прогресу технологій, які використовують автоматичні процеси, набуває все більш істотне значення.

Негативний вплив комп’ютера на людину є комплексним.

По-перше, як показали результати численних наукових робіт з використанням новітньої вимірювальної техніки зарубіжного і вітчизняного виробництва, комп’ютер (особливо його дисплей, або монітор, сконструйований на основі ЕПТ (електронно-променевої трубки)) є джерелом:

Електростатичного поля;

Електромагнітних випромінювань в низькочастотному, наднизькочастотних та високочастотному діапазонах (2 Гц – 400 кГц);

Випромінювання оптичного діапазону (ультрафіолетового, інфрачервоного і видимого світла), рентгенівського випромінювання.

Електромагнітні поля біля комп’ютера (особливо низькочастотні) надають певний вплив на людину.

Вчені встановили, що випромінювання низької частоти в першу чергу негативно впливає на центральну нервову систему, викликаючи головний біль / запаморочення, нудоту, депресію, безсоння, відсутність апетиту, стрес. Причому нервова система реагує навіть на короткі за тривалістю впливу щодо слабких полів: змінюється гормональний стан організму, порушуються біоструми мозку. Особливо страждають від цього процеси навчання і запам’ятовування.

Низькочастотне електромагнітне поле може з’явитися причиною шкірних захворювань (вугрі, екзема, рожевий лишай та ін), хвороб серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту; воно впливає на білі кров’яні тільця, що призводить до виникнення пухлин, у тому числі і злоякісних.

Особливу увагу дослідники приділяють впливу електромагнітних полів на жінок у період вагітності. Статистика свідчить, що робота за комп’ютером порушує нормальний перебіг вагітності, підвищує ймовірність викидня і часто є причиною появи на світ дітей з вродженими вадами, з них найбільш суттєвими бувають дефекти розвитку головного мозку. Тому необхідно, щоб вагітні або мають намір завагітніти жінки просили керівництво про переведення їх на роботу, не пов’язану з використанням комп’ютерів.

Електростатичне поле великої напруженості здатне змінювати і переривати клітинне розвиток, а також в окремих випадках викликати катаракту.

Дисплеї з ЕПТ завдяки електростатичного поля інтенсивно притягають і збирають пил, а значить, можуть бути причиною появи дерматитів на шкірі обличчя, загострення бронхіальної астми, подразнення слизових оболонок

Рівні електромагнітних випромінювань моніторів, які вважаються безпечними для здоров’я, регламентуються нормами МРК II 1990:10 Шведського національного комітету з вимірювань та випробувань, які вважаються базовими, і жорсткіші норми ТСО 92,95,99,100 Шведської конфедерації профспілок. Російський нормативний документ Госкомсанепідемнадзор – “Гігієнічні вимоги до відеодисплейних терміналів і ПЕОМ та організація робіт. Санітарні правила та норми “, – вступив в силу з січня 1997 р., повністю збігаються в частині рівнів ЕМІ з вимогами МРК II.

По-друге, нерухома і напружена поза оператора.

Характерною особливістю професії оператора ПК є статичний режим роботи: великий обсяг роботи доводиться виконувати в сидячому положенні. При цьому більшість груп м’язів перебувають у постійному напруженні, що призводить до швидкої стомлюваності, сприяє розвитку патологічних вигинів хребта: грудного кіфозу, сплощення шийного лордозу і формуванню сколіозів. Неправильне розташування моніторів по висоті: занадто низька, під неправильним кутом – є основною причиною появи сутулості; занадто високе положення дисплея призводить до тривалої напруги шийного відділу хребта, яка, врешті-решт, може призвести до розвитку остеохондрозу.

У той же самий час хребет грає ключову роль в здоров’ї людини. Ненормальний стан хребта (неправильна постава, різного роду викривлення, зміщення або деформація міжхребцевих дисків) може стати причиною захворювання.

По-третє, інтенсивна робота з клавіатурою викликає больові відчуття в ліктьових суглобах, передпліччях, зап’ястях, в кистях та пальцях рук.

Інтенсивне і тривале використання клавіатури під час роботи на комп’ютері може стати джерелом важких професійних захворювань рук. Комплекс цих захворювань, які отримали загальну назву “травми повторюваних навантажень” (ТВП), включає такі хвороби, як тендиніт, травматичний епікондиліт, хвороба Де Кервена, тендосиновіт, синдром каналу зап’ястка. Робота з клавіатурою є причиною 12% професійних захворювань, викликаних повторюваними рухами.

Захворювання, пов’язані з ТПН, охоплюють також хвороби нервів, м’язів і сухожиль рук. Найбільш часто страждають кисть, зап’ястя і передпліччя, хоча буває, що хвороба зачіпає плечову і шийну області. В операторів комп’ютерів захворювання зазвичай настає в результаті безперервної роботи на незручно або неправильно розташованої клавіатурі.

Тендинит – запалення сухожилля. Захворювання поширюється на кисть, зап’ястя, плече.

Травматичний епікондиліт (тенісний лікоть) – запалення сухожилля, що з’єднують м’язи передпліччя і ліктьовий суглоб.

Хвороба Де Кервена – різновид тендиніту, при якій страждають сухожилля, пов’язані з великим пальцем кисті руки.

Тендосиновіт – запалення синовіальної оболонки сухожильного підстави кисті і зап’ястя.

Тунельний синдром зап’ястного каналу – утиск медіального нерва руки в результаті набрякання сухожилля або синовіальної оболонки. Це захворювання вимагає тривалого відновного періоду, який, значно перевищує за часом період відновлення після перелому або ампутації.

На відміну від серцевих нападів і нападів головного болю ТПН представляє собою травму в результаті накопичення нездужань. Легка біль у руці, якщо її вчасно не вилікувати, може в кінцевому підсумку призвести до повної інвалідності. Дні, тижні, місяці, роки роботи на клавіатурі – і вам стає важко самому закинути невеликий вантаж на полицю, рівень якої не набагато перевищує ваш зріст.

Зазвичай починає хворіти права рука, оскільки на неї лягає велике навантаження, врешті-решт захворює і ліва.

По-четверте, робота з дисплеєм передбачає насамперед візуальне сприйняття відображеної на екрані монітора інформації, тому значного навантаження піддається зоровий апарат працюють з ПК.

Факторами, найбільш сильно впливають на зір, є:

1. Недосконалість способів створення зображення на екрані монітора. Ця група чинників включає в себе:

Неоптимальні параметри схем розгортки ЕПТ;

Несумісність параметрів монітора і графічного адаптера;

Недостатньо високий дозвіл монітора, расфокусировка, незведення променів і низький рівень інших його технічних характеристик;

Надлишкова або недостатня яскравість зображення.

2. Непродумана організація робочого місця, яка є причиною:

Наявності відблисків на лицьовій панелі екрана;

Відсутність необхідного рівня освітленості робочих місць;

Недотримання відстані від очей оператора до екрану.

Відблиски відносяться до чинників, які дуже сильно заважають сприймати інформацію з екрана монітора. Вони змушують неусвідомлено міняти положення голови і корпусу, напружувати зір, щоб прочитати потрібну інформацію на екрані. При цьому очі відчувають додаткове напруження, відбувається збільшення навантаження на шию, спину, плечі і руки, що призводить до швидкої стомлюваності всього організму.

Відблиски створює будь пучок світла, відбитий екраном дисплея і потрапив на оболонку ока. Їх джерелами можуть бути розташовані навпроти монітора яскраві поверхні, світле устаткування, освітлювальні прилади, незашторені вікна, часто – світлий одяг оператора. Відблиски тим помітніше і тим сильніше знижують контрастність зображення, чим вище коефіцієнт дзеркального відображення екрану. У ряді випадків текст може стати фактично нечитабельним.

У процесі роботи з персональним комп’ютером доводиться мати справу з зображеннями на екрані монітора. Зчитування тексту, таблиць, графіків з екрану відрізняється від читання тієї ж інформації з листа папір з кількох причин:

По-перше, при роботі з дисплеєм користувач цілком залежить від положення дисплея, тоді як при читанні друкованої продукції легко можна знайти положення листа для найбільш комфортного сприйняття інформації;

По-друге, екран, будучи джерелом світла, вважається приладом активного контрасту, у той час як при читанні з аркуша паперу ми маємо справу з відбитим текстом, тобто з пасивним контрастом, який в малому ступені залежить від інтенсивності освітлення і кута падіння світлового потоку на папір;

По-третє, текст на папері є незмінним, а текст на екрані періодично оновлюється в процесі сканування електронного променя по поверхні екрана. Досить низька частота оновлення викликає мерехтіння зображень;

По-четверте, монітор надовго приковує до себе увагу оператора, що є причиною тривалої нерухомості очних і внутрішньоочних м’язів, у той час як вони мають потребу в динамічному режимі роботи. Це призводить до їх ослаблення;

По-п’яте, тривала робота з персональним комп’ютером вимагає підвищеної зосередженості, що призводить до великих навантажень на зорову систему користувача. Розвивається зорове стомлення (астенопія), яке сприяє виникненню короткозорості, головного болю, дратівливості, нервової напруги і стресу.

Наведені вище особливості зображень на екрані дисплея, а також характеру роботи оператора в значній мірі впливають на ступінь стомлюваності зорового апарату. Тому провідні виробники моніторів постійно ведуть роботу з удосконалення характеристик своїх виробів не тільки з ланцюгом досягнення нових технічних можливостей відображення інформації, але і для створення максимально комфортних і безпечних умов праці користувачів ПК.

По-п’яте, робота комп’ютера супроводжується акустичними шумами, включаючи ультразвук.

Обговорюючи проблему “комп’ютер і здоров’я”, слід сказати про віртуальну реальність. Ця новітня технологія включає в себе: для розробника – можливості моделювання фізичного віртуального (штучно створеного, але сприймається як реальний) світу за наперед заданими законами із заздалегідь встановленими наближеннями; для користувача – взаємодія з комп’ютером, при якому людина за допомогою програмних і апаратних засобів має можливість відчути себе всередині розробленого тривимірного світу, що існує в реальному масштабі часу, переміщатися в ньому. Засоби віртуальної реальності дозволяють “помацати” об’єкти віртуального світу, відчути їх реакцію чи бачити зміни (деформацію) у відповідь на дії.

Властивість інтерактивності дає можливість брати участь у змодельованих події та направляти їх у потрібне русло.

Для того щоб стати учасником віртуальної реальності, необхідно надіти на голову спеціальний шолом. Зміни положення власного тіла у віртуальному просторі регулюються поворотами голови, які фіксуються стежить пристроєм. Принцип дії системи спостереження заснований на реєстрації зміни напрямку магнітного поля Землі.

Для цього використовуються ртутні балансири або радіохвильові, ультразвукові, лазерні датчики.

Невід’ємною частиною хорошої віртуальної системи є інтерактор, частіше званий “жилетом”. Це пристрій підключається до звукової карти і перетворює звук в м’які вібрації або потужні удари, що створюють відчуття повної реальності.

Віртуальні системи є прекрасними тренажерами для навчання будь-яких фахівців, яким доводиться працювати в небезпечних ситуаціях і при стресових обставинах; вони з успіхом використовуються в архітектурі, дизайні, ергономіці, для проектування засобів комунікації, вдосконалення військових стратегій, аналізу маркетингової ситуації; вони можуть стати безцінними помічниками при створенні нових виробничих технологій та моделюванні промислових виробів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Для роботи Клубу,,Батьки і Діти” Вплив комп’ютера на здоров’я підлітка
Для роботи Клубу,,Батьки і Діти” Вплив комп’ютера на здоров’я підлітка
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email