Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
3 КЛАС
ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ
Урок 14
Тема. Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”
Мета: навчати учнів самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, називати основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки; вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, пам’ять, кмітливість, логічне мислення, уяву, вміння обгрунтовувати свої думки; стверджувати ідею перемоги добра над злом.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; вислови; картки до гри “Старт – фініш”; картки для групової роботи й характеристики героїв.
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
Ми мандруємо у казку
У цю радісну мить,
Щоб зрозуміти, як прекрасно
У цьому світі жить.
Хай минає дитинство в перебігу літ –
Не забудеться дітям казки лагідний світ!
II. Мотивація навчальної діяльності
>> Вправи для розвитку артикуляції й дихання
Гра “Старт – фініш”
“СТАРТ”
Сон – сонце Око – околиця Мед – медуза Пора – поразка Клуб – клубок Маля – маляр Вік – віконце Сини – синиця Мак – макітра | Лев – левада Каша – кашалот Кара – карась Поли – полиця Млин – млинець Мер – мереживо Вал – валіза Пара – парашут Чай – чайка |
“ФІНІШ”
Чин – почин Люк – малюк Ріг – пиріг Трави – страви Глина – цеглина Мідь – ведмідь Рак – байрак Кран – екран Шина – вершина | Балка – рибалка Мчати – тримати Роси – троси Сук – борсук Рись – борись Сир – касир Коси – покоси Жити – дружити Роль – король |
III. Актуалізація опорних знань
>> Тест
1) Казку “Мала Баба Яга” написала:
А) Мійоко Мацутані;
Б) Оскар Уайльд;
В) Отфрід Пройслер;
Г) Василь Жуковський
2) За жанром цей твір є:
А) повістю;
Б) повістю-казкою;
В) літературною казкою;
Г) народною казкою.
3) Казка “Мала Баба Яга” написана:
А) прозою;
Б) віршами;
В) за особами.
4) Провідній думці казки “Мала Баба Яга” відповідає прислів’я:
А) Добро довго пам’ятається.
Б) Слово чемне кожному приємне.
В) Куди голка, туди й нитка.
IV. Повідомлення теми й завдань уроку
– Сьогодні ми продовжимо вивчати повість-казку “Мала Баба Яга” Отфрід Пройслер. Послухайте продовження казки і поміркуйте, які вчинки й справи залишила по собі ця героїня.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Читання казки вчителем й учнями, перевірка розуміння
– З якою метою Яга та Абраксас прилетіли на базар?
– Який настрій панував на базарі серед людей?
– Чому саме дівчинці, яка продавала квіти, вирішила допомогти чаклунка? Як це її характеризує?
2. Дослідження художнього тексту
Робота за технологією “Коло питань”
Учні складають запитання і відповіді на них за змістом твору.
3. Вибіркове читання
– Прочитайте опис базару.
– Прочитайте розмову Баби Яги і дівчинки.
– Розгляньте малюнки художника. Озвучте малюнки текстом твору.
4. Робота за технологією “Ситуативне моделювання”
Позиція героїв твору | Наш висновок | Висновок автора |
Баба Яга | Уважна і співчутлива | Доведення на основі епізодів казки |
Абраксас | Вірний товариш | ? |
Дівчинка | Несмілива, бідолашка | ? |
Тітонька Трам-Бам-Бах | Зла, жорстока | ? |
5. Робота в групах
– Чи потрібні нам добрі вчинки?
Для того щоб зробити висновок, запишемо свої аргументи в таблицю.
Докази “ЗА” | Докази “ПРОТИ” |
VI. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра “Співавтори”
– Перекажіть уривок казки від імені дівчинки.
2. Вправа “Передбачення”
– Які ще пригоди могли статися з Бабою Ягою? Як ви вважаєте? (Учні висловлюють припущення.)
– Прочитайте кінцівку казки самостійно і дізнайтесь, чи справдилися ваші передбачення.
VII. Підсумок уроку
1. Творче завдання “Сонце доброти”
Учні записують на промінчиках свої добрі справи, промінчики прикріплюють до сонечка.
2. Робота за технологією “Мікрофон”
– Чого вас навчив сьогоднішній урок?
– Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі!
Я вірю в силу доброти.
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і три,
І все у світі було кращим.
В. Крищенко
Завдання для тих, хто любить читати
– Прочитайте кінцівку казки і дізнайтеся, чи змогла Мала Баба Яга помститися чаклункам і довести, що добро перемагає зло.
Твір на тему: Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”
Повість-казка. Отфрід Пройслер “Мала Баба Яга”