|  | 

Повстанська поезія та пісенність

Повстанська поезія та пісенність – різножанрові твори на тему збройної боротьби Української повстанської армії з німецько-фашистськими та радянськими військами. Партизанська лірика продовжила літературні традиції доби визвольних змагань 1917-20 та міжвоєнного періоду. У роки національно-визвольної боротьби (1940-50) твори поетів-упівців часто публікувалися в партизанських часописах: “На чатах”, “Ідея і чин”, “Чорний ліс”, “Інформативні вісті”, “Лісовик”. П. п. притаманні передусім інвективи, медитації, балади, рідше – поеми. Імена багатьох авторів невідомі.

Серед поетів, творче псевдо яких вдалося розкрити, – прикарпатець Марко Боєслав (1911-52), справжнє ім’я – М. Дяченко, який редагував партизанський часопис “Чорний ліс”. Протягом 1946-49 в Україні підпільно вийшли його збірки: “Непокірні слова”, “В хоробру путь”, “Вітчизна кличе”, “Протест”, “Із днів боротьби”, “Хай слава луна”. Загинув у бою на Станіславщині (нині Івано-Франківська обл).

Автором багатьох повстанських поезій, частина яких увійшла у підпільну збірку “До зорі” (1950), є уродженка Львова, зв’язкова УПА Галина Савицька-Голояд (псевдонім – Марта Гай). Поезії П. Гетьманця (1921-46), автора збірки “Мої повстанські марші”, у тогочасних нелегальних виданнях підписані різними псевдонімами (Волош, Полтавець, Волош-Василенко). Серед поетів-упівців – волинянин П. Євтушенко, уродженець Наддніпрянщини, автор циклу віршів “Прощання”, Н. Орелець (загинув 1947 у Закерзонні), сотенний лемківської сотні УПА С Хрін (поліг у бою 1949) та ін. Помітну частину повстанського поетичного доробку складають пісні.

У друкарнях УПА було видано кілька повстанських пісенних збірок: “Грими, могутня пісне” (1946), “Збірник повстанських пісень” (1949), “Збірник революційних пісень” (1947), “Саник. Революційні пісні” (1947). У підпільних збірниках – розмаїті з огляду на їх походження вірші та пісні. Чимало партизанських авторських пісень фольклоризувалися: пристосувалися до вимог фольклорної поетики, варіативно розгалузилися, поширилися в масах.

З пісенних жанрів у повстанській творчості найбільш продуктивні баладні, ліричні (елегійні, про кохання), маршові та сатиричні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Повстанська поезія та пісенність
Повстанська поезія та пісенність
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email