|  | 

ДУМКА – ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Українська література 6 клас

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

ДУМКА

Тече вода в синє море, На чужині не ті люде, –

Та не витікає; Тяжко з ними жити!

Шука козак свою долю, Ні з ким буде поплакати,

А долі немає. Ні поговорити”.

Пішов козак світ за очі; Сидить козак на тім боці, –

Грає синє море, Грає синє море.

Грає серце козацькеє, Думав, доля зустрінеться, –

А думка говорить: Спіткалося горе.

“Куди ти йдеш, не спитавшись? А журавлі летять собі

На кого покинув Додому ключами.

Батька, неньку старенькую, Плаче козак – шляхи биті

Молоду дівчину? Заросли тернами.

Перевіряємо себе, міркуємо над прочитаним

1. Коли і де був написаний цей твір? 2. Чому вірш має таку назву? 3. Який настрій у ньому переважає?

На твою думку, наскільки він співвідноситься з авторським?

Працюємо з текстом

1. Визнач провідні мотиви “Думки”. Які ознаки ліричного твору ти бачиш тут? 2. Знайди постійні епітети.

Чи є такі в народних піснях, казках? 3. Вибери з поезії народнопісенні образи (наприклад, “синє море”). Які з них є антонімічними?4.

Знайди в словнику, що таке “терни”. Поясни образ “шляхи биті заросли тернами”. 5. Чи можна вірш “Думка” поділити на строфи? Як вони римуються?

6. Чим закінчилося змагання козака з долею?

Завдання додому

1. Поміркуй, що краще: наполеглива боротьба за щастя чи нарікання на свою гірку долю? Поясни свій вибір.

Подумаймо разом

Вірогідно, що поетичну музу Тараса Шевченка розбудили природа та історичне минуле рідного народу. Перші вірші були написані в Літньому саду в Санкт-Петербурзі, що нагадував йому далеку Україну, серед статуй на теми грецької міфології, які він там змальовував. Як ти думаєш, звідки молодий поет черпав відомості про далеку і славну минувшину? Чому він так цікавився нею?

Скажімо, про Тараса Трясила він довідався ще в дитинстві, можливо, від свого діда Івана. Звичайно, поступово його знання з історії України поглиблювалися. Зауваж: Т. Шевченко був одним із найерудованіших і найосвіченіших людей свого часу. Доказ: у музейних фондах зберігаються його книжки з різних галузей знань: світової та національної історії, філософії, мистецтва, збірники народних пісень. У його автобіографічних повістях “Художник”, “Музикант”, щоденнику розповідається про те, як він неодноразово відвідував імператорський Ермітаж (музей мистецтв), малярські виставки, театр, брав участь у багатьох мистецьких заходах тодішнього Санкт-Петербурга.

Т. Шевченко знав польську мову, вивчав французьку…

В основі поеми “Тарасова ніч” – розгром повсталими козаками на чолі з гетьманом Тарасом Федоровичем (Трясило) під Переяславом (тепер м. Переяслав-Хмельницький Київської області) у ніч 25 травня 1630 р. польського війська коронованого гетьмана С. Конецпольського. Ця подія в “Истории Русов” називається “Тарасова ніч” (або кровава ніч).

А що ти знаєш про кобзарів, бандуристів, лірників? Хто вони і як до них ставилися звичайні люди? Подумай, чому поет починає і завершує твір на історичну тему з опису гри кобзаря “на розпутті”. Поясни його роль у творі.

Можливо, це голос-роздум самого автора? Який він (тривожний, сумний, закличний, бадьорий, попереджувальний…)? Про що він?

Тарас Шевченко згадує славну минулу історію українського козацтва, порівнює її зі своєю сучасністю. Він передає дух боротьби проти гнобителів, приспаний царською неволею.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Твір на тему: ДУМКА – ТАРАС ШЕВЧЕНКО
ДУМКА – ТАРАС ШЕВЧЕНКО
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email