Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Відповідність світу звірів і світу людей
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
ІІ семестр
ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ
(11 годин)
УРОК № 35
Тема. Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Відповідність світу звірів і світу людей
Мета: допомогти учням цілісно сприйняти історію вихованця джунглів Мауглі, навчити розрізняти реальне та фантастичне в ній, визначати закономірності життя природи та людини; розвивати навички виразного читання, переказу твору, образного та логічного мислення, характеристики героїв; виховувати гуманність, милосердя, почуття справедливості, любов до природи.
Обладнання: портрет письменника, різні видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: повість-казка, герої (образи, персонажі) твору, основна думка.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
– Людські закони не дозволяють ні вбивати, ні кривдити собі подібних. У джунглях полювання дозволяється, але лише заради харчування. Інші закони звірині й людські – схожі: до слабких – жалість; малечі – захист; матері – повага й допомога; батько – годувальник і захисник родини; сила громади – в одному, сила одного – в громаді. Тож і співається у вранішній пісні джунглів:
“Спочинку доброго усім,
Хто наш Закон шанує!”
Хоч повість Кіплінга “Мауглі” й казка, але її “звірині закони”, “Закон Джунглів” нагадують нам про закони людські та обов’язки одне перед одним. І це робить твір ще цікавішим та повчальнішим. Тож цікаво, чим закінчиться історія Мауглі? Про це – на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
– Пригадайте й запишіть по пам’яті основні епізоди розділу повісті “Мауглі” “Руді собаки” у вигляді плану або сюжетного ланцюжка.
Наприклад:
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Бесіда
– Як ви думаєте, чим закінчиться твір? (Гіпотези учнів.)
2. Виразне читання розділу повісті-казки Дж. Р. Кіплінга “Мауглі” “Весняний гін” (С. 180-187 – за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; працюючи з підручником Є. Волощук, прочитати увесь текст)
3. Словникова робота за запитаннями учнів
4. Обмін враженнями про прочитане
– Чи справдилися ваші сподівання?
– Які почуття виникли у вас, коли закінчили читати твір: радість, смуток, байдужість, цікавість, розчарування?.. Чому?
– Який настрій був у Мауглі навесні? (То радісний, то сумний; кожен з його друзів був заклопотаний своїми справами.)
– Як Мессуа впізнала в юнакові Мауглі свого сина? (Вона запитала, яким іменем називала його під час першої зустрічі, й він відповів: “Нату”.)
– Що сказав Балу Мауглі, коли той прощався із Джунглями? (Щоб повертався до свого племені, створив сім’ю, а його друзі з Джунглів завжди будуть готові прийти на допомогу.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Впишіть у клітинки слова, якими віталися у Джунглях.
2. Впишіть у клітинки Закон Джунглів, Владичне Слово Джунглів, яке захищає від птахів, гадюк і всіх чотириногих мисливців.
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати розділ “Веселий гін”, повторити зміст усього твору, вміти характеризувати героїв, знаходити приклади.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
Продовжте речення.
– Мене схвилювало те…
– Мене зацікавило те…
– Мені хочеться…
Твір на тему: Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Відповідність світу звірів і світу людей
Дж. Р. Кіплінг. “Мауглі”. Відповідність світу звірів і світу людей