|  | 

Тодось Осьмачка: життя і творчість

Тодось Осьмачка народився 3 травня 1895 р. у с Куцівка на Черкащині. Перші вірші Осьмачки народжуються рано – ще в дитинстві, в атмосфері сільської природи, народних переказів, легенд, казок. У період плідного для української літератури і мистецтва 1917 – 1922 pp. формується світогляд Т. Осьмачки.

1922 р. з’явилася перша книга поезій “Круча” – поетика самовираження. Він – у стихії величних планетарних зрушень, в які втянуто сонце, моря, віки, народи. У збірці “Круча” критика приваблювала “нерозгадана глибінь образів і разом з тим блискуча народна мова”. У 1925 р. виходить друга книжка поезії “Скитські вогні” – як гімн українському степові: Гей, степе мій, І підпер ти ріками моря, Щоб не схитнулися вони На ниви хлібороба… 20-ті роки – це страшний голод на Україні, це селянські повстання й жорстоке придушення масових протестів.

До студента Київського інституту народної освіти прилітають із рідного села Куцівки, що на Черкащині, сумні звістки. У вірші “Труни в гаях” ця трагедія українського села набуває вираження в образах двох трун, оплакуваних народними сльозами: Як у тій труні, що лягла під рів, Битая в мороз, скупана в крові – Радість молода – квіти степові. У другій труні – мати всіх людей.

1929 р – збірка “Клекіт”. Відчуття самотності, змученості душі, розпачу посилюється. “О будь ти прокляте, життя моє”. Початок 30-х років стає початком його безкінечних блукань: арешти, допити, ув’язнення в Бутирці, лікування в Кирилівській психіатричній лікарні. Наприкінці 1942 р. Тодось Осьмачка приблукав до Львова, з’явився в літературно-мистецькому клубі.

Там читає уривки з поеми “Поет”. У 1947 р. поема вийде в світ. Цей складний філософський твір вважається вершиною творчого злету Тодося Осьмачки. У книзі “Ротонда душогубців” подається літопис злочинного винищення українського селянства в період примусової колективізації.

Переслідуваний хворобою, страхом розправи над ним агентів КДБ, мандрував до США і Німеччини, де часто виступав перед українськими громадами. 7 вересня 1962 р. Тодось Осьмачка помер. Проза Тодося Осьмачки – вагома й самобутня, не схожа ні на яку іншу сторінка української епіки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Твір на тему: Тодось Осьмачка: життя і творчість
Тодось Осьмачка: життя і творчість
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email