|  | 

Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”

Музичне мистецтво, 8 клас.

Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві.

Тема уроку № 9: “Джем Сейшнз”.

Навчальна мета: Ознайомити учнів з історією джазової музики та найвідомішими її жанрами, представниками і творами; на прикладах творчої діяльності Л. Армстронга, гурту “Бітлз” та сучасних виконавців джазової музики підкреслити важливу роль естрадної музики в сучасному житті людей; пояснити учням визначення термінів “спірічуел”, “блюз”, “регтайм”, “джаз”, “імпровізація”; закріпити визначення термінів розважальна (легка) музика, синкопа; на практиці закріплювати правила співацької установки; формувати вокально – хорові навички (сольні та колективні), зокрема навички кантиленного співу і почуття синкопованого ритму;

Розвиваюча мета: розвивати навички активного сприймання музичного твору, працювати над вокально – хоровими навиками; працювати над художнім виконанням пісні; розвивати кмітливість, креативність, інтелектуальну гнучкість учнів та інтерес до джазової музики серед учнів;

Виховна мета: виховувати естетичний смак та любов до музики учнів у царині розважальної (легкої) музики, виховувати естетичні смаки учнів, формувати потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори через почуття людяності, колективізму; прищеплювати зацікавленість до сучасного джазу в музиці, літературі, живописі та кіномистецтві.

Тип уроку: комбінований Із застосуванням інноваційних методик, технологій та мультимедійної підтримки.

Обладнання : фотографії, ілюстрації виконавців джазової музики, магнітофон, мультимедійна підтримка уроку (презентація), фортепіано, аудіозапис, підручники з “Музичного мистецтва” для 8 класу, нотний матеріал та текст пісень в підручнику.

Роздатковий матеріал: памятки уроку для учнів, музичні інструменти.

ХІД УРОКУ:

Організація класу до уроку:

вхід учнів до класу під музику Дж. Джопліна. Регтайм “Артист естради”; музичне привітання під музику Дж.

Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”; Д/З: пошукова робота: інформація про джаз, його витоки та виконавців джазової музики. музичне вітання ( перевірка домашнього завдання протягом уроку); актуалізація опорних знань: академічна та розважальна музика, правила співацької установки, музичний термін – синкопа (актуалізуються протягом уроку); засвоєння теоретичного матеріалу: імпровізація, джаз, блюз, спірічуелс, регтайм ( вивчається протягом уроку); ознайомлення з темою, метою уроку та очікуваних результатів від нього

(відбувається протягом уроку).

Учень № 1:

Вибачте, я редактор шкільної газети НВК № 4, почула незвичну музику і хочу написати статтю про цей урок! А що це музика звучала на початку уроку? Напрямок джазу – регтайм Дж. Джопліна! А віталися ми під музику Дж.

Гершвіна. Колискова з опери “Поргі і Бесс”. Як цікаво! А яка ж тоді тема уроку? Пропоную влаштувати учням “Джем сейншз”!

А що це таке? “Джем сейшнз”! Так називались в Чикаго зібрання любителів джазу.

А ми сьогодні влаштуємо вечірку “джем сейншнз” в Україні, в місті Дніпропетровську, в СЗШ № 143!

Будь ласка, будьте і ви учасником нашої вечірки! І чекаємо від вас сенсацій!

Вчитель:

Діти, а які жанри музики подобаються вам? Так! Зрозуміло і це нормально! ( Але не забувайте, що всю музику можна поділити на академічну (розважальну) та розважальну (легку) музику.

Академічна музика – це мистецтво глибоке і змістовне, а розважальна – розважально – танцювальна, тому сьогоднішній урок ми присвячуємо розважальній музиці – джазу.

Епіграф до уроку:

“Джаз – це нова музика, яка має особливий

Ритмічний та мелодійний характер і

Постійно включає імпровізацію”.

Б. Уланов.

А що таке джаз?

Учень № 2: У 20 столітті виник особливий вид мистецтва джаз. Своїми коренями джаз повязаний з пізніми формами негритянського фольклору. Джазом у ті часи називали невеликі оркестри, а музику у їх виконанні – джазовою. На початку XXI століття джаз важко назвати “новою” музикою! Але джаз і надалі розвивається.

Окрім того він проник в інші музичні сфери – симфонічну, камерну, рок-музику, поп-музику.

Вчитель: Дякую.

Творча робота № 1. Зараз ми з вами дізнаємось, що називають “царицею джазу”, якщо ви підкреслите перші літери у фразах мети та очікуваних результатів від сьогоднішнього уроку. Для цього вам треба відкрити памятку уроку і знайти творчу роботу №1, взяти ручку і підкреслити першу літеру у фразах, які я буду зачитувати….

Мета та очікувані результати від уроку:

Імпровізація – це? Ми будемо знати що ми називаємо джазом! Приклади, назви авторів і творів джазової музики!

Ритм джазу – який він? Оволодіємо новими знаннями! Вивчимо нові терміни!

Інтерес до джазової музики виявимо, а також! Зацікавленість до уроків музичного мистецтва! А блюз – це? Це – регтайм! І я знаю що таке спірічуєл!

Я взяв би із собою у подальше життя з уроку?

Нарешті, “царицею джазу” називають?

– Імпровізацію!

2.Новий матеріал:

Вчитель: Кожен музикант, який відвідував “джем сейшнз”, вмів імпровізувати, демонструючи всю свою творчу фантазію, винахідливість й креативність. Панувала на такому зібранні імпровізація. Її ще називають “царицею джазу”.

(учні зачитують за презентацією уроку)

Імпровізація ( від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – Створення музики на момент її виконання.

Вчитель: Процес формування джазу тісно повязаний із розвитком фольклору афроамериканців. Джаз став результатом взаємодії двох музичних культур – культури нащадків африканських рабів, з

Одного боку, і білого населення США – з іншого. Отже джаз – це унікальний сплав принципів та елементів європейської та африканської музики. Одними з головних витоків джазу стали спірічуелси і блюзи, а також регтайми.

(учень зачитує з презентації уроку)

Давайте дізнаємось, що таке спірічуєлс?

Спіричуелс – ( у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців.

Вчитель: Вона народилась під час церковної служби. Соліст, імпровізуючи біблійний текст, звертався до Бога та віруючих. Хор відповідав, долучаючи до співу плескання у долоні, притопування в такт ногами, гру на тамбурині.

Таким чином до нескладних мелодій і гармоній релігійних гімнів білих американців, чорношкірі співаки стали вводити до хорового співу імпровізаційні елементи у формі запитань та відповідей. Прослухаємо спіричуелс “Іди, Мойсею!”

Творче завдання № 2: Під час слухання музики, ми спробуємо всі імпровізувати: 1 РЯД – підспівуючи, 2 РЯД долучитись до виконання плесканням у долоні, 3 РЯД – ударними музичними інструментами ( коли я дам знак).

Слухання музики: Спіричуелс “Іди, Мойсею!” у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору.

Учитель: Спіричуелс “Іди, Мойсею!” прозвучав у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору. Ви мали змогу переконатися в красі й самобутності голосу Луї Армстронга, у силі й хвилюючій чистоті звучання його труби.

Хто такий Луї Армстронг?

Учень № 3: Луї Армстронг зростав у Сторивіллі – найбіднішому районі Нового Орлеана (США), серед злиднів, страждань і расового пригнічення. Він не отримав якісної освіти. Єдиною радістю в житті Луї була музика, що постійно звучала навколо. Пізніше він став неперевершеним виконавцем на кларнеті й трубі. Справедливим і влучним є вислів “епоха джазу – епоха Луї Армстронга”. Луї Армстронг перетворив джаз із колективної музики в мистецтво солюючої гри – саме з нього почалась ера солістів-віртуозів.

Він мав оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних музичних інструментів. У його особі джаз здобув дволикий “інструмент джазу”, де труба і голос невіддільні.

Розспівування:

Щоб почати розігрівати голосовий апарат, доречно пригадати правила співацької установки: Співати можна стоячи або сидячи, не перекрикуючи один одного, дихання брати не піднімаючи плечей…..

Вправа: спів мажорного звукоряду від “до”. Вправа творча ( джазова): я починаю мелодію, а кожен ряд по черзі імпровізує її закінчує…

Вчитель: Наступний жанр джазу – блюз! (учень зачитує з презентації уроку)

Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

У 1880 – ті рр.., роки свого виконання, блюзову пісню зазвичай виконували під акомпанемент гітари або гармоніки.

Учень № 4: Блюзи були своєрідними піснями-сповідями, сповненими печалі, смутку, журби. В них було відображено життя знедоленого народу – тяжка неволя й непосильна праця, втрачена людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає. Отже, блюз є світською ліричною піснею афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

Блюзові ритми та мелодичні ходи стали музичною мовою джазу.

Учитель: Так, дійсно, тематикою джазу захоплювалися не тільки її виконавці, музиканти, а і літератори, кінорежисери та живописці за допомогою скла, фарби. Наприклад, подивіться:

Твори Ксенії Черномор, Альфреда Гокеля та Роман (бессмертное произведение)а Ногіна. Під час слухання “Блюз західної околиці” Луї Армстронга ми станемо живописцями. Для цього треба відкрити памятку і знайти творчу роботу № 3, взяти кольорові олівці і перетворити, додавши імпровізації, назву БЛЮЗ в кольоровий напис, наприклад ось так (зразок).

Творча робота № 3.

Слухання музики: “Блюз західної околиці” Луї Армстронга.

Який жанр джазу ми ще не розглянули, хто був уважний на уроці: Спірічуєл, блюз і….

Вчитель: Наприкінці ХІХ століття виникає ще один музичний жанр, без якого джаз не існував би. Його винайшли чорношкірі віртуози-піаністи. Це була музика експресивна, захоплююча, неповторна… Густав Культ так описує свої відчуття: “Раптом я помітив, що ноги мої живуть окремим життям, вони смикались, немов від електричного розряду, демонструючи бажання підняти мене з місця і ринути в танок”.

Але головне, що було в цій музиці – свіжий, наполегливий, синкопований ритм. Цю музику назвали регтайм, тобто рваний ритм. Під регтайм Дж.

Джопліна ми з вами заходили до класу……

Вчитель: грає на фортепіано, нагадує мелодію…..

(учень зачитує з презентації уроку)

Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

3. Вокально-хорова робота:

– Демонстрація пісні групи “Бітлз” “Естудей”. Для цього нам треба відкрити підручник на сторінці № 71 – 72, будемо співати українською мовою.

Саме цю пісню ми з вами сьогодні почнемо вивчати.

“Естудей” – всесвітньо відома пісня, яка увійшла до десятка найкращих творів минулого століття. Створена у 1966 році, ця композиція вже у 1972 році мала 1186 версій. У ній яскраво проявився надзвичайний самобутній талант творчого тандему – Джона Леннона, Пола Маккартні, Джорджа Харрісона та Рінго Стар.

В перекладі з англійської “Бітлз” означає – “жуки, ритм, кувалда”, що означає, що жуки відбивають ритм кувалдою.

розучування пісні по фразах – 1 куплета (індивідуально-колективна робота); закріплення (спів першого куплета всім класом).

4. Підсумок уроку:

Вчитель: Мистецтво джазу – одне з найяскравіших культурних явищ XX століття. Цю епоху навіть називають “століттям джазу”. Джерелами джазу були імпровізаційні форми афроамериканської народної музики, а саме?

– спіричуелс, блюз, регтайм.

Для джазу характерні?

Імпровізаційність, синкопований ритм, синкопа – початок співу, гри зі слабкої долі, використання різноманітних тембрових барв, підвищена емоційність, особливий склад виконавців та інструментів.

А що візьмете з собою у подальше життя із сьогоднішнього кроку?

Народившись в Америці, джаз “проріс” із її національного та суспільного середовища: там були його витоки та першооснова. Прийшовши в Європу, джаз, ніби паросток-живець, був прищеплений до стовбура вікових музичних традицій, поступово розвиваючись та пристосовуючись до смаків і потреб європейської публіки. За своїм складом і характером джаз не може бути зіставлений з жодним із жанрів класичної музики.

Проте, лише упродовж десятиліть джаз став міжнародним явищем, без якого не можна уявити музичну культуру XX століття.

Можна згадати відому телепередачу “Х – фактор”, де 47 – річний співак співає так, як сам Луї Армстронг, хто це?

Вікторина:

Спробуйте відгадати за звучанням пісень і фотографією сучасних співаків джазової музики:

Лариса Доліна; цю пісню виконує в фільмі “Ми із джаза”. Ірина Оттієва; Адель.

5.Оцінювання уроку: Самостійно – за карткою оцінювання, відкрийте памятку і виставляйте оцінками за критеріями уроку, я сподіаюсь на вашу обактивність і правдивість:

П. І. Б. учня:

Якщо ти співав

На уроці – 2 б.

Якщо ти ви – конував творчі роботи: 3б.

Якщо виконував ритмічні вправи: 2б.

Якщо відпо – відав Д/З:

2б.

Якщо розгадав вікторину, хоч одне питання: 2б.

Якщо був активним учасником на уроці: 1б.

Загальна кількість балів:

Друзі! Переносьте правила джазу у життя: імпровізуйте і прислухайтесь до однокласників. І все у вас вийде!

6. Д/З: обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,

За бажанням: придумати акровірш зі словом “джаз”, наприклад:

Д Ощ осінній вже мрячить,

Ж Овте листя мерехтить,

А У небі журавлі,

З Амахали вже крильми.

Д Жаз звучить,

Ж Иття іде,

А мені не все одно,

З Автра знов піду в кіно.

музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”; вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. “Привіт, Доллі”; які враження від уроку?

Перелік використаної літератури:

Костюк А. Г. “Естетичні аспекти сприймання музики”; 2. Масол Л. М. “Методика навчання мистецтва”; 3. Ростовський О. Я. “Педагогіка музичного сприймання” Київ, 1997 р.; 4.Ростовський О. Я. “Методика викладання музики в основній школі”; 5.Раввінов О. О. “Методика хорового співу в школі”; 6.Музика. Посібник – зошит. 8 клас. Тернопіль. 2001рік.; 7.Островський В., М. В. Сидір.

Усі уроки музики. 8 клас. О. Й. Марчак.

Харків. Видавнича група “Основа”, 2008 рік. 8.Джоплін С. Регтайми. Ленінград. “Музика”.

1989 рік.

Структура уроку:

1.Організаційний момент:

– вхід учнів до класу під музику;

– музичне вітання;

– ознайомлення з темою та метою уроку.

2. Сприймання музики:

– Луї Армстронг: “Іди, Мойсею!”, “Блюз західної околиці”; Дж. Джоплін “Регтайм”, Бітлз “Естудей”.

3. Творчі роботи:

– відгадати, що є “царицею джазу” підкресливши перші літери очікуваних результатів від уроку;

– елементи образотворчого мистецтва під час слухання музики;

– залучення учнів до гри на ударних музичних інструментах, плескань у долоні, підспівування під час слухання музики.

4. Теоретичний матеріал:

– Імпровізація (від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – створення музики на момент її виконання.

– Спіричуелс – (у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців.

– Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

– Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськмим музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

5. Вокально – хорова робота:

– Розспівування:

спів мажорного і мінорного звукорядів від “до”. джазові вправи (виконання вправ: починаємо виконувати, а діти закінчують її, складаючи свій варіант);

-Демонстрація пісні(слухання пісні);

– розучування пісні (індивідуально-колективна робота);

закріплення (спів першого куплета всім класом).

Робота з підручником: сторінка № 71 – 72 (робота над піснею) .

6. Підсумок уроку: Вікторина.

7 . Оцінювання уроку: Учні самостійно оцінюють себе в картках оцінювання в памятках.

8. Д/З: Обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,

За бажанням: придумати акровірш зі словом “джаз”, наприклад:

Д Ощ осінній вже мрячить,

Ж Овте листя мерехтить,

А У небі журавлі,

З Амахали вже крильми.

Д Жаз звучить,

Ж Иття іде,

А мені не все одно,

З Автра знов піду в кіно.

Памятка уроку з музичного мистецтва у 8 кла Сі

Дата проведення: 06 листопада 2012 року.

Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві

Тема уроку № 9: “Джем Сейшнз”.

“Джаз – це нова музика, яка має особливий

Ритмічний та мелодійний характер і постійно включає імпровізацію”. Б. Уланов.

Хід уроку:

1 .Організаційний момент: – вхід учнів до класу під музику; – музичне вітання; – ознайомлення з темою, метою уроку; – перевірка Д/З.

2. Сприймання музики: – Луї Армстронг: “Іди, Мойсею!”, “Блюз західної околиці”; С. Джоплін “Регтайм”, група Бітлз “Естудей”, сучасні виконавці джазової музики.

3. Творчі роботи:

1. підкресліть перші літери фраз – очікування результатів від уроку і ви дізнаєтесь, що є “царицею джазу”?

– Імпровізація – це? – Ми будемо знати що ми називаємо джазом! – Приклади, назви авторів і творів джазової музики ми будемо знати! – Ритм джазу – який? – Оволодіти новими знаннями! – Вивчити нові терміни! – Інтерес до джазової музики! – Зацікавленість до уроків музичного мистецтва! – А блюз – це? – Це – регтайм! – І я знаю що таке спірічуєл! – Я взяв із собою у подальше життя?

3. з елементами образотворчого мистецтва під час слухання музики;

Творча робота:

Додати елементи імпровізації кольоровими олівцями до назви “Блюз”, під час слухання музики Луї Армстронга “Блюз східної околиці”.

Б Л Ю З

2. залучення музичних інструментів, плескань у долоні, підспівування

Під час слухання музики.

4. Теоретичний матеріал:

– Імпровізація (від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – створення музики

На момент її виконання.

– Спіричуелс – (у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців.

– Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.

– Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.

5. Вокально-хорова робота: – Розспівування:

спів мажорного звукорядів від “до”. джазові вправи (виконання вправ: починаємо виконувати, а діти закінчують її складаючи свій варіант); демонстрація пісні; розучування пісні (індивідуально-колективна робота); закріплення (спів першого куплета всім класом).

6. Підсумок уроку. Вікторина ( усно).

7. Оцінювання учнів:

П. І. Б. учня:

Якщо ти співав

На уроці – 2 б.

Якщо ти виконував творчі роботи: 3б.

Якщо ти виконував ритмічні вправи: 2б.

Якщо відпо – відав Д/З:

2б.

Якщо розгадав вікторину, хоч одне питання: 2б.

Якщо був активним учасником на уроці: 1б.

Загальна кількість балів:

8. Д/З: ознайомитися з джазом у кіномистецтві, придумати акровірш зі словом “джаз”. Наприклад: Д Ощ осінній вже мрячить, ж Овте листя мерехтить, А у небі журавлі, З Амахали вже крильми. Д Жаз звучить, Ж Иття іде, а мені не все одно, З Автра знов піду в кіно.

– музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”;

вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. “Привіт, Доллі”;

З повагою, вчитель музичного мистецтва НВК № 4: Симчіч Інна Аліківна

Луї Даніель Армстронг

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”
Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email