Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”
Музичне мистецтво, 8 клас.
Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві.
Тема уроку № 9: “Джем Сейшнз”.
Навчальна мета: Ознайомити учнів з історією джазової музики та найвідомішими її жанрами, представниками і творами; на прикладах творчої діяльності Л. Армстронга, гурту “Бітлз” та сучасних виконавців джазової музики підкреслити важливу роль естрадної музики в сучасному житті людей; пояснити учням визначення термінів “спірічуел”, “блюз”, “регтайм”, “джаз”, “імпровізація”; закріпити визначення термінів розважальна (легка) музика, синкопа; на практиці закріплювати правила співацької установки; формувати вокально – хорові навички (сольні та колективні), зокрема навички кантиленного співу і почуття синкопованого ритму;
Розвиваюча мета: розвивати навички активного сприймання музичного твору, працювати над вокально – хоровими навиками; працювати над художнім виконанням пісні; розвивати кмітливість, креативність, інтелектуальну гнучкість учнів та інтерес до джазової музики серед учнів;
Виховна мета: виховувати естетичний смак та любов до музики учнів у царині розважальної (легкої) музики, виховувати естетичні смаки учнів, формувати потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори через почуття людяності, колективізму; прищеплювати зацікавленість до сучасного джазу в музиці, літературі, живописі та кіномистецтві.
Тип уроку: комбінований Із застосуванням інноваційних методик, технологій та мультимедійної підтримки.
Обладнання : фотографії, ілюстрації виконавців джазової музики, магнітофон, мультимедійна підтримка уроку (презентація), фортепіано, аудіозапис, підручники з “Музичного мистецтва” для 8 класу, нотний матеріал та текст пісень в підручнику.
Роздатковий матеріал: памятки уроку для учнів, музичні інструменти.
ХІД УРОКУ:
Організація класу до уроку:
вхід учнів до класу під музику Дж. Джопліна. Регтайм “Артист естради”; музичне привітання під музику Дж.
Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”; Д/З: пошукова робота: інформація про джаз, його витоки та виконавців джазової музики. музичне вітання ( перевірка домашнього завдання протягом уроку); актуалізація опорних знань: академічна та розважальна музика, правила співацької установки, музичний термін – синкопа (актуалізуються протягом уроку); засвоєння теоретичного матеріалу: імпровізація, джаз, блюз, спірічуелс, регтайм ( вивчається протягом уроку); ознайомлення з темою, метою уроку та очікуваних результатів від нього
(відбувається протягом уроку).
Учень № 1:
Вибачте, я редактор шкільної газети НВК № 4, почула незвичну музику і хочу написати статтю про цей урок! А що це музика звучала на початку уроку? Напрямок джазу – регтайм Дж. Джопліна! А віталися ми під музику Дж.
Гершвіна. Колискова з опери “Поргі і Бесс”. Як цікаво! А яка ж тоді тема уроку? Пропоную влаштувати учням “Джем сейншз”!
А що це таке? “Джем сейшнз”! Так називались в Чикаго зібрання любителів джазу.
А ми сьогодні влаштуємо вечірку “джем сейншнз” в Україні, в місті Дніпропетровську, в СЗШ № 143!
Будь ласка, будьте і ви учасником нашої вечірки! І чекаємо від вас сенсацій!
Вчитель:
Діти, а які жанри музики подобаються вам? Так! Зрозуміло і це нормально! ( Але не забувайте, що всю музику можна поділити на академічну (розважальну) та розважальну (легку) музику.
Академічна музика – це мистецтво глибоке і змістовне, а розважальна – розважально – танцювальна, тому сьогоднішній урок ми присвячуємо розважальній музиці – джазу.
Епіграф до уроку:
“Джаз – це нова музика, яка має особливий
Ритмічний та мелодійний характер і
Постійно включає імпровізацію”.
Б. Уланов.
А що таке джаз?
Учень № 2: У 20 столітті виник особливий вид мистецтва джаз. Своїми коренями джаз повязаний з пізніми формами негритянського фольклору. Джазом у ті часи називали невеликі оркестри, а музику у їх виконанні – джазовою. На початку XXI століття джаз важко назвати “новою” музикою! Але джаз і надалі розвивається.
Окрім того він проник в інші музичні сфери – симфонічну, камерну, рок-музику, поп-музику.
Вчитель: Дякую.
Творча робота № 1. Зараз ми з вами дізнаємось, що називають “царицею джазу”, якщо ви підкреслите перші літери у фразах мети та очікуваних результатів від сьогоднішнього уроку. Для цього вам треба відкрити памятку уроку і знайти творчу роботу №1, взяти ручку і підкреслити першу літеру у фразах, які я буду зачитувати….
Мета та очікувані результати від уроку:
Імпровізація – це? Ми будемо знати що ми називаємо джазом! Приклади, назви авторів і творів джазової музики!
Ритм джазу – який він? Оволодіємо новими знаннями! Вивчимо нові терміни!
Інтерес до джазової музики виявимо, а також! Зацікавленість до уроків музичного мистецтва! А блюз – це? Це – регтайм! І я знаю що таке спірічуєл!
Я взяв би із собою у подальше життя з уроку?
Нарешті, “царицею джазу” називають?
– Імпровізацію!
2.Новий матеріал:
Вчитель: Кожен музикант, який відвідував “джем сейшнз”, вмів імпровізувати, демонструючи всю свою творчу фантазію, винахідливість й креативність. Панувала на такому зібранні імпровізація. Її ще називають “царицею джазу”.
(учні зачитують за презентацією уроку)
Імпровізація ( від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – Створення музики на момент її виконання.
Вчитель: Процес формування джазу тісно повязаний із розвитком фольклору афроамериканців. Джаз став результатом взаємодії двох музичних культур – культури нащадків африканських рабів, з
Одного боку, і білого населення США – з іншого. Отже джаз – це унікальний сплав принципів та елементів європейської та африканської музики. Одними з головних витоків джазу стали спірічуелси і блюзи, а також регтайми.
(учень зачитує з презентації уроку)
Давайте дізнаємось, що таке спірічуєлс?
Спіричуелс – ( у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців.
Вчитель: Вона народилась під час церковної служби. Соліст, імпровізуючи біблійний текст, звертався до Бога та віруючих. Хор відповідав, долучаючи до співу плескання у долоні, притопування в такт ногами, гру на тамбурині.
Таким чином до нескладних мелодій і гармоній релігійних гімнів білих американців, чорношкірі співаки стали вводити до хорового співу імпровізаційні елементи у формі запитань та відповідей. Прослухаємо спіричуелс “Іди, Мойсею!”
Творче завдання № 2: Під час слухання музики, ми спробуємо всі імпровізувати: 1 РЯД – підспівуючи, 2 РЯД долучитись до виконання плесканням у долоні, 3 РЯД – ударними музичними інструментами ( коли я дам знак).
Слухання музики: Спіричуелс “Іди, Мойсею!” у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору.
Учитель: Спіричуелс “Іди, Мойсею!” прозвучав у виконанні видатного джазового музиканта Луї Армстронга в супроводі хору. Ви мали змогу переконатися в красі й самобутності голосу Луї Армстронга, у силі й хвилюючій чистоті звучання його труби.
Хто такий Луї Армстронг?
Учень № 3: Луї Армстронг зростав у Сторивіллі – найбіднішому районі Нового Орлеана (США), серед злиднів, страждань і расового пригнічення. Він не отримав якісної освіти. Єдиною радістю в житті Луї була музика, що постійно звучала навколо. Пізніше він став неперевершеним виконавцем на кларнеті й трубі. Справедливим і влучним є вислів “епоха джазу – епоха Луї Армстронга”. Луї Армстронг перетворив джаз із колективної музики в мистецтво солюючої гри – саме з нього почалась ера солістів-віртуозів.
Він мав оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних музичних інструментів. У його особі джаз здобув дволикий “інструмент джазу”, де труба і голос невіддільні.
Розспівування:
Щоб почати розігрівати голосовий апарат, доречно пригадати правила співацької установки: Співати можна стоячи або сидячи, не перекрикуючи один одного, дихання брати не піднімаючи плечей…..
Вправа: спів мажорного звукоряду від “до”. Вправа творча ( джазова): я починаю мелодію, а кожен ряд по черзі імпровізує її закінчує…
Вчитель: Наступний жанр джазу – блюз! (учень зачитує з презентації уроку)
Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.
У 1880 – ті рр.., роки свого виконання, блюзову пісню зазвичай виконували під акомпанемент гітари або гармоніки.
Учень № 4: Блюзи були своєрідними піснями-сповідями, сповненими печалі, смутку, журби. В них було відображено життя знедоленого народу – тяжка неволя й непосильна праця, втрачена людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає. Отже, блюз є світською ліричною піснею афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.
Блюзові ритми та мелодичні ходи стали музичною мовою джазу.
Учитель: Так, дійсно, тематикою джазу захоплювалися не тільки її виконавці, музиканти, а і літератори, кінорежисери та живописці за допомогою скла, фарби. Наприклад, подивіться:
Твори Ксенії Черномор, Альфреда Гокеля та Роман (бессмертное произведение)а Ногіна. Під час слухання “Блюз західної околиці” Луї Армстронга ми станемо живописцями. Для цього треба відкрити памятку і знайти творчу роботу № 3, взяти кольорові олівці і перетворити, додавши імпровізації, назву БЛЮЗ в кольоровий напис, наприклад ось так (зразок).
Творча робота № 3.
Слухання музики: “Блюз західної околиці” Луї Армстронга.
Який жанр джазу ми ще не розглянули, хто був уважний на уроці: Спірічуєл, блюз і….
Вчитель: Наприкінці ХІХ століття виникає ще один музичний жанр, без якого джаз не існував би. Його винайшли чорношкірі віртуози-піаністи. Це була музика експресивна, захоплююча, неповторна… Густав Культ так описує свої відчуття: “Раптом я помітив, що ноги мої живуть окремим життям, вони смикались, немов від електричного розряду, демонструючи бажання підняти мене з місця і ринути в танок”.
Але головне, що було в цій музиці – свіжий, наполегливий, синкопований ритм. Цю музику назвали регтайм, тобто рваний ритм. Під регтайм Дж.
Джопліна ми з вами заходили до класу……
Вчитель: грає на фортепіано, нагадує мелодію…..
(учень зачитує з презентації уроку)
Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.
3. Вокально-хорова робота:
– Демонстрація пісні групи “Бітлз” “Естудей”. Для цього нам треба відкрити підручник на сторінці № 71 – 72, будемо співати українською мовою.
Саме цю пісню ми з вами сьогодні почнемо вивчати.
“Естудей” – всесвітньо відома пісня, яка увійшла до десятка найкращих творів минулого століття. Створена у 1966 році, ця композиція вже у 1972 році мала 1186 версій. У ній яскраво проявився надзвичайний самобутній талант творчого тандему – Джона Леннона, Пола Маккартні, Джорджа Харрісона та Рінго Стар.
В перекладі з англійської “Бітлз” означає – “жуки, ритм, кувалда”, що означає, що жуки відбивають ритм кувалдою.
розучування пісні по фразах – 1 куплета (індивідуально-колективна робота); закріплення (спів першого куплета всім класом).
4. Підсумок уроку:
Вчитель: Мистецтво джазу – одне з найяскравіших культурних явищ XX століття. Цю епоху навіть називають “століттям джазу”. Джерелами джазу були імпровізаційні форми афроамериканської народної музики, а саме?
– спіричуелс, блюз, регтайм.
Для джазу характерні?
Імпровізаційність, синкопований ритм, синкопа – початок співу, гри зі слабкої долі, використання різноманітних тембрових барв, підвищена емоційність, особливий склад виконавців та інструментів.
А що візьмете з собою у подальше життя із сьогоднішнього кроку?
Народившись в Америці, джаз “проріс” із її національного та суспільного середовища: там були його витоки та першооснова. Прийшовши в Європу, джаз, ніби паросток-живець, був прищеплений до стовбура вікових музичних традицій, поступово розвиваючись та пристосовуючись до смаків і потреб європейської публіки. За своїм складом і характером джаз не може бути зіставлений з жодним із жанрів класичної музики.
Проте, лише упродовж десятиліть джаз став міжнародним явищем, без якого не можна уявити музичну культуру XX століття.
Можна згадати відому телепередачу “Х – фактор”, де 47 – річний співак співає так, як сам Луї Армстронг, хто це?
Вікторина:
Спробуйте відгадати за звучанням пісень і фотографією сучасних співаків джазової музики:
Лариса Доліна; цю пісню виконує в фільмі “Ми із джаза”. Ірина Оттієва; Адель.
5.Оцінювання уроку: Самостійно – за карткою оцінювання, відкрийте памятку і виставляйте оцінками за критеріями уроку, я сподіаюсь на вашу обактивність і правдивість:
П. І. Б. учня:
Якщо ти співав На уроці – 2 б. | Якщо ти ви – конував творчі роботи: 3б. | Якщо виконував ритмічні вправи: 2б. | Якщо відпо – відав Д/З: 2б. | Якщо розгадав вікторину, хоч одне питання: 2б. | Якщо був активним учасником на уроці: 1б. | Загальна кількість балів: |
Друзі! Переносьте правила джазу у життя: імпровізуйте і прислухайтесь до однокласників. І все у вас вийде!
6. Д/З: обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,
За бажанням: придумати акровірш зі словом “джаз”, наприклад:
Д Ощ осінній вже мрячить, Ж Овте листя мерехтить, А У небі журавлі, З Амахали вже крильми. | Д Жаз звучить, Ж Иття іде, А мені не все одно, З Автра знов піду в кіно. |
музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”; вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. “Привіт, Доллі”; які враження від уроку?
Перелік використаної літератури:
Костюк А. Г. “Естетичні аспекти сприймання музики”; 2. Масол Л. М. “Методика навчання мистецтва”; 3. Ростовський О. Я. “Педагогіка музичного сприймання” Київ, 1997 р.; 4.Ростовський О. Я. “Методика викладання музики в основній школі”; 5.Раввінов О. О. “Методика хорового співу в школі”; 6.Музика. Посібник – зошит. 8 клас. Тернопіль. 2001рік.; 7.Островський В., М. В. Сидір.
Усі уроки музики. 8 клас. О. Й. Марчак.
Харків. Видавнича група “Основа”, 2008 рік. 8.Джоплін С. Регтайми. Ленінград. “Музика”.
1989 рік.
Структура уроку:
1.Організаційний момент:
– вхід учнів до класу під музику;
– музичне вітання;
– ознайомлення з темою та метою уроку.
2. Сприймання музики:
– Луї Армстронг: “Іди, Мойсею!”, “Блюз західної околиці”; Дж. Джоплін “Регтайм”, Бітлз “Естудей”.
3. Творчі роботи:
– відгадати, що є “царицею джазу” підкресливши перші літери очікуваних результатів від уроку;
– елементи образотворчого мистецтва під час слухання музики;
– залучення учнів до гри на ударних музичних інструментах, плескань у долоні, підспівування під час слухання музики.
4. Теоретичний матеріал:
– Імпровізація (від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – створення музики на момент її виконання.
– Спіричуелс – (у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців.
– Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту.
– Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськмим музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців.
5. Вокально – хорова робота:
– Розспівування:
спів мажорного і мінорного звукорядів від “до”. джазові вправи (виконання вправ: починаємо виконувати, а діти закінчують її, складаючи свій варіант);
-Демонстрація пісні(слухання пісні);
– розучування пісні (індивідуально-колективна робота);
закріплення (спів першого куплета всім класом).
Робота з підручником: сторінка № 71 – 72 (робота над піснею) .
6. Підсумок уроку: Вікторина.
7 . Оцінювання уроку: Учні самостійно оцінюють себе в картках оцінювання в памятках.
8. Д/З: Обовязкове: ознайомитися з джазом у кіномистецтві,
За бажанням: придумати акровірш зі словом “джаз”, наприклад:
Д Ощ осінній вже мрячить, Ж Овте листя мерехтить, А У небі журавлі, З Амахали вже крильми. | Д Жаз звучить, Ж Иття іде, А мені не все одно, З Автра знов піду в кіно. |
Памятка уроку з музичного мистецтва у 8 кла Сі Дата проведення: 06 листопада 2012 року. Тема 1 семестру: Відлуння епох у музичному мистецтві Тема уроку № 9: “Джем Сейшнз”. “Джаз – це нова музика, яка має особливий Ритмічний та мелодійний характер і постійно включає імпровізацію”. Б. Уланов. Хід уроку: 1 .Організаційний момент: – вхід учнів до класу під музику; – музичне вітання; – ознайомлення з темою, метою уроку; – перевірка Д/З. 2. Сприймання музики: – Луї Армстронг: “Іди, Мойсею!”, “Блюз західної околиці”; С. Джоплін “Регтайм”, група Бітлз “Естудей”, сучасні виконавці джазової музики. 3. Творчі роботи: 1. підкресліть перші літери фраз – очікування результатів від уроку і ви дізнаєтесь, що є “царицею джазу”? – Імпровізація – це? – Ми будемо знати що ми називаємо джазом! – Приклади, назви авторів і творів джазової музики ми будемо знати! – Ритм джазу – який? – Оволодіти новими знаннями! – Вивчити нові терміни! – Інтерес до джазової музики! – Зацікавленість до уроків музичного мистецтва! – А блюз – це? – Це – регтайм! – І я знаю що таке спірічуєл! – Я взяв із собою у подальше життя? 3. з елементами образотворчого мистецтва під час слухання музики;
|
2. залучення музичних інструментів, плескань у долоні, підспівування Під час слухання музики. 4. Теоретичний матеріал: – Імпровізація (від лат. “неочікуваний”, “раптовий”) – створення музики На момент її виконання. – Спіричуелс – (у перекладі з англ. “духовний” ) це духовна пісня-гімн афроамериканців. – Блюз – (у перекладі з англ.. – “меланхолія, “журба”) народна пісня афроамериканців, зазвичай сумного елегійного змісту. – Регтайм – ( віл лат. рваний час) – використовування перехресних ритмів африканської музики афроамериканськими музикантами при виконанні польок, кадрилей та інших танців. 5. Вокально-хорова робота: – Розспівування: спів мажорного звукорядів від “до”. джазові вправи (виконання вправ: починаємо виконувати, а діти закінчують її складаючи свій варіант); демонстрація пісні; розучування пісні (індивідуально-колективна робота); закріплення (спів першого куплета всім класом). 6. Підсумок уроку. Вікторина ( усно). 7. Оцінювання учнів: П. І. Б. учня:
8. Д/З: ознайомитися з джазом у кіномистецтві, придумати акровірш зі словом “джаз”. Наприклад: Д Ощ осінній вже мрячить, ж Овте листя мерехтить, А у небі журавлі, З Амахали вже крильми. Д Жаз звучить, Ж Иття іде, а мені не все одно, З Автра знов піду в кіно. – музичне прощання під музику Дж. Гершвін. Колискова з оп. “Поргі і Бесс”; вихід учнів з класу під музику Луї Армстронга. “Привіт, Доллі”; З повагою, вчитель музичного мистецтва НВК № 4: Симчіч Інна Аліківна |
Луї Даніель Армстронг
Твір на тему: Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”
Конспект уроку музичного мистецтва 8 клас. “Джем Сейшнз”