ЗВУК, ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОСПОЛУЧЕННЯМ дж. ВІДПРАЦЮВАННЯ ЗЛИТОЇ ВИМОВИ ЗВУКА. ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Н. ЗАБІЛИ “ДЖМІЛЬ” ТА ОПОВІДАННЯ В. ДУБ “БДЖІЛКА”
Мета: навчити учнів правильно (злито) вимовляти звук та позначати його на письмі двома буквами: д, ж; продовжити формувати в учнів уміння аналізувати звуковий і буквений склад слова, розрізняти невідповідність між звуками і буквами; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Жу-жу-жу – по галявині ходжу.
Жі-жі-жі – дуже гострі ножі.
Жи-жи-жи – ти мені допоможи.
Же-же-же – кішка мишку стереже.
2. Гра “Продовж ряд”
Дзот, дзьоб, дзюркіт…
Гедзь, гудзик, кукурудза…
3. Робота над загадками. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок
– Білі зуби маю,
Та усі ховаю.
Довгі коси маю,
Та не заплітаю. (Кукурудза)
– Який є, таким покаже
І без слів про все розкаже. (Дзеркало)
4. Гра “Третій зайвий”
Дзига, дзвін, дзвонар.
5. Гра “жук-буквоїд”
– Вставте букви, яких бракує.
Д. він..венить..вінким стр. мочком. ілий день.
6. Читання вірша А. Зарудного “Дзвіночки” та оповідання за Ю. Єтаростенком “Лісовий майстер”
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення з новим звуком. Робота над загадками
– Зимою спить,
Літом бринить,
Понад садами літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
– Не мотор, а гуде,
Не пілот, а летить,
Не гадюка, а жалить. (Джміль)
– Послухайте, як я вимовлю слова бджола і джміль. Який звук є в обох словах? Пригадайте, як ми позначали звуки і. Звук також позначається на письмі двома буквами: “де” і “же”.
В українській мові звук завжди твердий, і лише перед буквою і вимова буває пом’якшена.
– Тепер порівняємо кількість звуків і букв у словах бджола і джміль. Чому в слові джміль чотири звуки, але шість букв?
Фізкультхвилинка
IV. РОБОТА ЗА БУКВАРЕМ (с. 138-139)
1. Аналіз звукових моделей слів джміль, бджола, джерело
2. Читання слів у стовпчиках
– Знайдіть слова-родичі та слова з однаковою частиною, але різні за значенням (джем – джемпер); слова, які мають однаковий перший склад.
3. Опрацювання вірша Н. Забіли “джміль” та вірша Л. Костенко. Вправа на швидкісне читання і промовляння
До малюнків діти добирають рядки з віршів.
4. Опрацювання оповідання в. дуб “Бджілка”
1) Читання тексту вчителем.
– Як Василько виручив із біди бджілку?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Прочитайте оповідання самостійно і запам’ятайте приказку.
3) Читання тексту учнями “ланцюжком”.
– Чому здивувався Василько?
4) Вибіркове читання.
– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.
– Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак питання.
5) Читання оповідання за особами.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчилися на уроці?
– Що нового дізналися?
Твір на тему: ЗВУК, ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОСПОЛУЧЕННЯМ дж. ВІДПРАЦЮВАННЯ ЗЛИТОЇ ВИМОВИ ЗВУКА. ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Н. ЗАБІЛИ “ДЖМІЛЬ” ТА ОПОВІДАННЯ В. ДУБ “БДЖІЛКА”
ЗВУК, ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОСПОЛУЧЕННЯМ дж. ВІДПРАЦЮВАННЯ ЗЛИТОЇ ВИМОВИ ЗВУКА. ЗВУКО-БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Н. ЗАБІЛИ “ДЖМІЛЬ” ТА ОПОВІДАННЯ В. ДУБ “БДЖІЛКА”