|  | 

Конспект заняття з дітьми старшої групи “Чари Петриківки”

Дата: 23.01.2013р.

Група: старша

Заняття: образотворча діяльність

Тема: “Чари Петриківки”

Вихователь: Фокова О. Р.

Програмовий зміст: познайомити дітей з петриківським розписом, зокрема з роботами майстрині Марфи Тимченко; вправляти дітей у виконанні основних мазків різними способами (пензлем та пальцем); прилучати до споконвічних традицій українського мистецтва; розвивати мислення, креативність, допитливість; виховувати охайність, любов до рідного краю

Ресурси: репродукції картин Марфи Тимченко, вироби петриківського декоративно-прикладного мистецтва, українська піч, вишиті рушники, мольберт, фарби, палітри, пензлики, вода, вологі серветки, папір, зразок, буряк, морква, вугілля, глина, молоко, яйце.

Хід заняття:

І. Вступна частина

Організація дітей.

Погляньте, як незвично сьогодні в нашому залі, скільки гостей зібралось у ньому. Давайте ми з вами привітаємось і подаруємо їм свої усмішки.

ІІ. Основна частина

Сьогодні я запрошую Вас до музею, де зібрано твори майстрів петриківського декоративного розпису. Слово декоративний походить від слово “декор” – прикрашати, а петриківський від назви селища, де він виник. Найвідоміші майстри живуть в селі Петриківка.

З давніх давен передають з покоління в покоління свої секрети розпису, свою майстерність.

Погляньте, це роботи відомої майстрині петриківського розпису Марфи Тимченко. Ця картина називається “Українське весілля”. На ній художниця відобразила традиції та обряди українського народу.

В центрі білим кольором зображена хата, розмальована рослинним орнаментом, з обох боків якої намальована калина. Назвіть основний колір, який використала Марфа Тищенко у своїй роботі.

Інша її робота “Диво-птахи”. На ній майстриня зобразила чарівних птахів серед мальовничих квітів. Погляньте, яке гарне поєднання червоних та чорних барв.

Ми з вами підійшли до третьої картини. Що відбувається на цій картині? А хто думає інакше? Яка пора року зображена? Чому ви так думаєте?

Які барви для цієї композиції використала майстриня? Як би ви назвали цю картину? Не здогадуєтеся?

А я вам підкажу. Свою роботу Марфа Тимченко назвала “Ранок на селі”.

Наступний експонат нашого музею – це піч. Колись люди жили в глиняних хатах, центральне місце в яких займала піч. Вона обігрівала житло, в ній варили їсти, на ній спали.

Тому люди любили і шанували піч, прикрашали її візерунками із квітів, ягід, малювали на ній півників.

Соня підготувала вірш про Петриківських майстринь. Давайте її послухаємо.

Стіни в квітах, пічка квітне,

Де цвітіння це привітне?

Знають це старі й малі,

В Петриківці, у селі.

Там бабусі так малюють,

Що художників дивують.

Став відомим на весь світ,

Той квітковий диво цвіт.

А чи знаєте ви, за допомогою чого можна малювати? (Пензлики, рогозина, піпетка, та навіть пальчиками). Раніше пензлики робили з котячої шерсті, ним малювали тоненькі, немов ниточки лінії, фарби виготовляли з вугілля, сажі, соку буряка та моркви, розводили фарби молоком, додаючи яєчний жовток, щоб фарба була блискучою та яскравою. (Демонструю). Ось скільки нового та цікавого ми дізналися під час подорожі залами музею.

Ми з Вами підійшли до майстерні. Тут ми спробуємо відтворити петриківські візерунки. Сідайте за столи, вдягніть нарукавники, щоб не забруднити одяг під час роботи.

Давайте пригадаємо які елементи рослинного орнаменту ми зустрічали на картинах Марфи Тимченко. Як у справжньої майстрині, у мене є палітра з чарівними фарбами, кожна фарба має своє значення:

Зелена – весна, добрий настрій,

Жовта – сонце, осінь, урожай,

Синя – небо, вода,

Коричнева – дерево,

Біла – чистота,

Чорна – земля,

Червона – вогонь, рідна домівка, кохання.

Сьогодні ми з вами намалюємо гроно червоної калини, як символ дівочої краси, відданості. Український народ дуже любить калину, її зображенням прикрашають домівки, про неї складають вірші, оспівують в піснях, одну з яких ми зараз і послухаємо.

Пісня про калину

Чарівні звуки пісні проникають в саму душу, змушують задуматись про добро, відданість, дружбу, кохання, про все найкраще, що є в житті людини.

Погляньте, яку гілочку калини намалювала я. На вашу думку, чим я виконала цю роботу? Будьте, уважні, зараз я вам покажу як виконати цей малюнок.

Аркуш паперу покладіть вертикально, вузькою стороною до себе. Спочатку за допомогою пензлика я намалюю гілочку. Для цього мені потрібно пензлик спочатку занурити в воду, а потім в зелену фарбу.

Кінчиком пензлика я проводжу плавну лінію згори донизу, поступово притискаючи пензлик до паперу. З верхівки гілочки відходять тоненькі лінії, які я малюю кінчиком пензлика. Їх чотири. У напрямку до гілочки я проводжу ще дві лінії.

Це майбутні листочки. Більше пензлик мені не потрібен. Тепер працює мій вказівний пальчик правої руки. Спочатку я занурюю його в червону фарбу і притискаю кінчик вказівного пальця до паперу. Це у мене будуть ягоди калини.

Починаю малювати листя. Спочатку занурюю палець в зелену фарбу, а потім лише торкаюсь жовтої. Веду плавну лінію, потім ще декілька.

Щоб гарно виконати роботу нам потрібно підготувати наші пальчики. Будь-ласка встаньте всі з-за столу і приготуйте руки.

Фізкультхвилинка

Що малюємо спочатку? За допомогою чого малюємо гілку? Якого кольору будуть ягоди?

ІІІ. Самостійна робота дітей.

Лунає спокійно лірична мелодія

ІV. Заключна частина

Які гарні у вас вийшли роботи! Мені вони дуже сподобалися. А чи подобають вони вам?

Я пропоную наші роботи залишити у майстерні, щоб наші гості могли ними помилуватись. Але нам уже час повертатися до себе в групу.

З яким видом декоративного-прикладного мистецтва ми з вами познайомились? (петриківський розпис)

Твори якої художниці ми сьогодні розглянули? (Марфи Тимченко)

Що найбільше вам запам’яталось?

Зараз підійдіть всі будь-ласка до мене, давайте ми попрощаємося з нашими гостями і подякуємо їх за увагу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему: Конспект заняття з дітьми старшої групи “Чари Петриківки”
Конспект заняття з дітьми старшої групи “Чари Петриківки”
Copyright © Школьные сочинения 2019. All Rights Reserved.
Обратная связь: Email