Відкритий урок Навчання грамоти 1 клас (читання)
Мета: Ознайомити з буквою “ка” та її звуковим значенням.
Закріплювати вміння читати прості склади типу злиття та складні – типу ПГП. Вчити правильно вимовляти твердий і пом’якшений звук. Розширювати уявлення про слова, що однаково звучать, але мають різне значення. Розвивати пам’ять, логічне мислення, навички звукового аналізу слів.
Виховувати любов до тварин.
Обладнання: звукові фішки, букви в будиночках, DVD – слайди, збільшуване скло, зразки букварної літери к, прописні зошити
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
– Добрий день, діти. Чи приготували ви все необхідне до уроку? Молодці
Девіз нашого сьогоднішнього уроку: Будем добре працювати, Щоб знання міцніші мати.
Для того щоб наш уроку пройшов під девізом не марно пропоную вам взяти з собою на урок:
У | Увагу |
Р | Розум |
О | Охайність |
К | Кмітливість |
ІІ. Повідомлення теми 1. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук і букву яка його позначає на письмі, а який саме звук ви дізнаєтесь із скоромовки. 2. Артикуляційна – слухова вправа Котив коток коток по току Попав коток на лапу коту
Який же звук повторюється найчастіше? Вимовте його, тільки звук. (вимовляють) Діти який це звук: чи легко можна його вимовити, чи можемо ми його проспівати?
Вимовляємо важко, проспівати не можемо створюється перешкода на шляху вимовляння, то якого ми можемо дійти висновку : це приголосна, глуха. Так ми відносимо її до приголосних звуків і позначаємо фішкою ( -) Або (=)
3. А тепер пограємо в гру “Уважний” і учні назвуть мені слова в яких словах тверда, а в яких пом’якшена. Прислухайтесь до слова (к – котик). Яким звуком воно починається. Який він? (Приголосний, твердий) ( -) Прислухайтесь до слова (к – кіт).
Яким звуком воно починається. Який він? (Приголосний, твердий, перед дещо пом’якшується).Якою фішкою позначимо (=) Наступне слово к-калина (приг.,тверд.); к-кінь (пригол., пом’якшений); к – кулька (пригол., тверд.); вікно (пригол., тверд.) Хто був уважним і звернув увагу чи однакова позиція букви к в словах?
(в усіх словах крім вікно літера к стоїть на початку слова) 4. Добір слів з буквою к у різних позиціях. (як варіант: каша, крупа, криниця, Катя, машинка, малинка, ручка і т. д) ІІІ. Ознайомлення з буквою Дані звуки, на письмі позначають буквами Кк (показ великої та маленької букви Кк)
А зараз давайте пригадаємо де мешкають всі наші букви. (в азбуці, абетці) Скільки поверхів в нашому будинку? (шість) Давайте пригадаємо хто мешкає на 5 поверсі, хто на 4. (називаємо всі літери) Наша літера також придбала квартирку в цьому будинку.
Ось її квартирка. Назвіть її сусідів (діти називають)
1. Робота за букварем (ст..46) Зорове вивчення букви (робота із збільшуваним склом) У кожного з вас на парті є збільшуване скло, давайте розглянемо букви к, спочатку велику, потім маленьку літеру. Тільки дивіться уважно і назвете чим вони схожі між собою. діти розглядають літери
Учень, (мені буква “ка”схожа на відкрите віконечко). – Чим вони схожі між собою? ( є пряма паличка, і дві похилі палички) – А чим різняться ( у великої маленькі палички прямі, а в маленької заокруглюються) 2. Спробуємо їх відтворити. Дітки візьміть файлики і свої чарівні олівці і обведіть по файлику друковану маленьку літеру к.
Подивіться чи вдалося вам надрукувати літеру.
3. Аналітично синтетичні вправи А зараз давайте подивимось чи будуть наші голосні літери товаришувати з нашою буквою К.
А | О | У | І |
К | Ка | Ку | Кі |
С | Со | Су | Сі |
М | Мо | Му | Мі |
В | Ва | Ву | Ві |
К | С | М | В |
А | Ак | Ас | Ам |
О | Ос | Ос | Ом |
У | Ус | Ув | |
І | Ік | Ім | |
Е | Ес | Ев |
Фізкультхвилинка Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
А зараз давайте спробуємо з’єднати наші склади в слова
Спочатку читає вчитель, потім разом з дітьми, потім 2 учні.
Ка
Сок
Ки лина коло
С
Ма ски
Зверніть увагу слово Килина написано великою літерою К, чому? (це ім’я, а імена пишуться з великої букви) – А як ви їх розумієте слова колосок, колос, колоски?
(колосок – один або маленький, колос – великий, колоски – багато)
Звуко – складовий аналіз слів Молодці, тепер подивіться що на великій літері К? Це – капелюшок. Розгляньте малюнок капелюшка.
– Поділіть це слово на склади. Скільки складів у цьому слові? ка-пе-лю-шок (4 склади) Скільки чуємо звук? (2 звуки), а де вони знаходяться (на початку слова і в кінці слова)
А хто зображений біля маленької літери к? (мишка) Що тримає мишка? (книжку), а якому слову мишка чи книжка відповідає схема під зображенням? (слову мишка) Так, ви молодці, а тепер зробіть звукову модель слова книжка ( – о’ – о ) (діти викладають звукову модель, вчитель показує, вони перевіряють)
Робота в зошитах ( ст..50)
Порівняння друкованої з писемною літер К через збільшуване скло. – Чим схожі? (одна пряма і дві криві) – А різняться ( дві маленькі криві які заокруглені ) Давайте розберемо літеру к по елементам:
Тепер приготувались і пишемо в повітрі під рахунок: раз – і – два – і – три – і.
Пальчикова гімнастика Пальці зложити пучкою – це “дзьоб”. Не відриваючи лікоть від столу, “дзьобом” торкнутися столу.
Далі – імітувати рухи птаха: узяти “воду”, підняти “голову”, поклацати “дзьобом”.
Так ми підготували наші пальчики і тепер спробуємо відтворити прописну літеру к. Спочатку наводимо, потім пишемо 4 літери самостійно. Виберіть Міс букву і обведіть її жовтим олівчиком.
Ми з вами читали склади, одна літера сама не може існувати і ми спробуємо поєднати букву з іншою приголосною буквою. Подивіться будь ласка, які це дві літери кл. Буква к з буквою л з’єднані за допомогою нижнього з’єднання. Напишіть 4 рази. Які слова починаються на кл ( кладка, клен, кльово, клуб, клубок).
Піднімаємось на початок нашої сторінки до котика і курочки. Хочете дізнатися, що з ними трапилось? Читають учні (дівчинка про курочку; хлопчик про котика) Так, не кури котику люльку.
Куріння шкідлива звичка, вона призводить до погіршення здоров’я. Подивіться на схему і складіть речення за схемою. Скільки слів в реченні? (3) Чи буде маленьке слово? (ні) Значить всі слова повні. Складаємо речення відповідно наших скоромовок, що прочитали учні.
Котик курив люльку. Курка клювала крупку.
Виконання логічної вправи з омонімами (…коса)
– Діти, розгляньте малюнки, що знаходяться внизу на ст. 46.
– Скажіть, що на них зображено? (коса дівчинки, коса – знаряддя праці) Давайте порівняємо речення : У Оленки довга коса. У тата зламалась коса.
– Зробіть висновок, (слово пишеться однаково, а має різні значення).
Вчитель: діти, слова, що пишуться однаково, а мають різні значення, називаються омонімами.
Коли люди косять кажуть косять клином. У ваших зошитах є слово клин. Скільки букв у цьому слові? (4) Дивимось з’єднання: одне нижнє і два середніх з’єднання.
Напишіть 1 раз слово клин. Підкресліть букву к.
Робота з словом “волошки”.
Діти, розгляньте, які квіти зображені на малюнку? Так, це волошки. Де ростуть ці квіти? ( У полі). Замість крапки стоїть буква (ша).
А чому ця буква пропущена? (Ми її ще не вивчили) А які ще дуже гарні квіти ростуть з волошками у полі?
Так, це маки.
Діти, складіть речення про маки і волошки. (Маки і волошки ростуть у полі.)
(Маки і волошки – гарні квіти. На полі ростуть волошки. Я сплела вінок з волошок) Спробуємо написати слово вінок. Скільки бук?
Назвіть їх. Звертаємо увагу в і з’єднані вверху, н о нижнє з’єднання, о к верхнє єднання. Пишемо 2 рази слово вінок.
І V. Підсумок уроку – Який звук вчили? – Як позначається цей звук? – Який це звук?
– Чи може сам існувати цей звук?
Оцінювання