Урок з трудового навчання у 2-му класі
Тема:”Вишивання моркви з самостійним проколюванням з точкового малюнку вчителя з наступним розфарбуванням”
Мета: вчити дітей вишивання моркви з самостійним проколюванням з точкового малюнку вчителя з наступним розфарбуванням.
Завдання:
1. Продовжувати знайомити дітей з швейними приладдям: голкою, ниткою, ігольніци; вчити відміряти потрібну довжину нитки; вчити всиляти нитку в голку і зав’язувати вузлик на кінці нитки; закріплювати знання правил техніки безпеки при роботі з швейними приладдям і ножицями; продовжувати вчити планувати послідовність своєї роботи.
2. Коригувати і розвивати зорову пам’ять і довільну увагу в процесі гри “Що змінилося?”, Розвивати дрібну моторику в процесі вишивання; розвивати смислову здогадку у процесі відгадування загадок.
3. Виховувати дбайливе і акуратне ставлення до швейних приладдю; виховувати позитивні моральні якості: терпіння, старанність, взаємодопомога.
Обладнання: картинки для визначення настрою; картинки з овочами; морква; предметно-операційна карта; зразок виробу; папір; ножиці; голки; нитки; ігольніци; кольорові олівці.
Хід уроку
Організаційний етап
1. Емоційна установка на успіх майбутньої роботи
Хлопці, здравствуйте. Зараз у нас починається урок трудового навчання.
Довгоочікуваний дано дзвінок
Починається урок
Всі ль на місці
Всі ль в порядку
Книжки, ручки і зошити
Чи всі правильно сидять
На вчителя дивляться.
2. Схематичне малювання свого настрою на початку уроку
Хлопці, скажіть, з яким настроєм ви починаєте урок? На дошці висить сонечко і хмаринка. Якщо у вас гарний настрій, намалюйте сонечку промінчики, а якщо погане, то краплі дощу хмаринці. (Учні поочереди виходять до дошки)
II. Мотиваційний етап
1.Сюрпрізний момент
Хлопці, сьогодні до нас на урок прийшов гість, а хто це ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Влітку сірий, взимку – білий
Прудконогий і вмілий
Дожени, злови-ка!
Звуть його – (Зайка)
Правильно. До нас на урок з лісу прийшов зайчик. У нього трапилася біда, після зими йому нічого їсти. І ось він у нас з вами просить йому допомогти.
Допоможемо йому хлопці і вишьем для нього морквини.
2. Повідомлення теми і завдань уроку
Хлопці, сьогодні ми з вами будемо вишивати моркву.
Ш. Основной етап
1.Актуалізація наявних знань
Бесіда з учнями про овочі.
Хлопці, як ви думаєте, морква – це овоч чи фрукт? (Овоч). А хочете дізнатися, які ще овочі бувають? Для цього вам потрібно відгадати загадки.
А відгадки ви зможете знайти на дошці. (Прикріплює до дошки картинки овочів).
Загадки: (відгадки показують діти біля дошки)
1. Я виріс на грядці,
Характер мій бридкий:
Куди не прийду,
Усіх до сліз доведу.
(Цибуля)
2. Влітку в городі – свіжі, зелені,
А зимою в бочці – жовті, солоні.
Відгадайте, молодці,
Як звуть їх? … (Огурци.)
3. Червоний ніс в землю вріс,
А зелений хвіст – зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен,
Потрібен тільки червоний ніс.
(Морковь.)
4. Прив’язаний кущик до кілка.
На кущику – кулі:
Бока підставивши сонечку,
Червоніють від спеки.
(Помідори.)
5. Під кущем у земл е плоди –
Людині за труди.
(Картофель.)
Молодці, хлопці. Добре впоралися.
2. Гра “Чарівний мішечок”
А зараз хлопці, подивіться, у мене є чарівний мішечок, в якому лежать овочі названі нами. Вам треба на дотик визначити який ви витягли овоч. (Діти називають овоч і показують на картинці).
Зорова гімнастика
Хлопці, щоб наші оченята налаштувалися на роботу, знайдіть оченятами у нас в класі всі овочі.
3.Аналіз готового зразка. Хлопці, ось ви бачите моркву. ((На дошку вивішується зразок моркви). Ми з вами будемо вишивати таку ж.
– Хлопці, подивіться на моркву. Якою вона форми? (Овальної). Якого кольору? (Помаранчевого).
Правильно.
4. Орієнтування в завданні
– Що нам треба мати, щоб зробити такий моркву? (Голки, нитки, ножиці, кольорові олівці). Хлопці, а які буваю нитки? (Для в’язання, для вишивання, для шиття). Які сьогодні нам знадобляться нитки? (Для вишивання).
А ще нитки різні за кольором. (Показую нитки різних кольорів).
А ви знаєте, як правильно працювати з ножицями?
Техніка роботи з ножицями. (До дошки прикріплюю плакат)
1. Не тримай ножиці кінцями вгору.
2. Не залишай ножиці у відкритому вигляді.
3. При роботі стеж за пальцями лівої руки.
4. Клади ножиці на стіл так, щоб вони не звисали за край столу.
5. Передавай ножиці в закритому вигляді, кільцями в бік товариша.
6. Чи не ріж ножицями на ходу, не підходь до товариша під час різання.
А ви знаєте, як правильно працювати з голкою?
Техніка роботи з голками.
1. Голки повинні зберігатися в папках-ігольніци, подушечках-ігольніци або спеціальних ігольніци із закритою кришкою. Ігольніци після роботи складаються в коробку.
2. Не можна гарувати голки в одяг, класти на стіл, підносити близько до обличчя.
3. Голка завжди повинна бути з ниткою, тоді її легше знайти у разі втрати.
4. Не можна балуватися з голками, брати їх в рот.
5. Голка передається вперед вушком, тобто, тупим кінцем.
6. При шиття і вишиванні потрібно користуватися наперстком.
7. Нитка потрібної довжини відрізається ножицями. При відривання нитки руками можливі порізи, а відкушування її негігієнічно і призводить до псування зубів.
5. Робота за предметно – операційної карті.
(На дошку вивішується предметно – операційна карта).
1. Спочатку ми будемо вибирати, якого кольору нам знадобляться нитки.
2. Потім будемо відміряти нитку потрібної нам довжини.
3. Далі будемо відрізати нитку.
4. Потім нам потрібно всунути нитку у вушко голки.
5. Далі потрібно зав’язати вузлик.
6. Потім ми починаємо вишивати моркву.
7. І в самому кінці розфарбовуємо моркву.
– Хлопці, як ми вже говорили, щоб вишити морква, нам потрібні нитки. Якого кольору ми візьмемо нитки? (Оранжевого). – Далі нам потрібно відміряти довжину нитки. Як треба правильно відміряти потрібну довжину нитки? (Взяти один кінець нитки міцно пальцями лівої руки, а правою рукою обернути довгу нитку навколо ліктя і взяти також її міцно пальцями лівої руки).
– Вийшла ось така петля навколо ліктя. Правою рукою візьміть ножиці і відріжте довгу нитку.
– Подивіться, якої довжини вийшла відрізана нитка. (Показ).
– Хлопці, а навіщо нам потрібно відміряти довжину нитки? (Якщо коротка нитка, то буде багато вузликів. Якщо довга, то заплутаємося).
– Давайте спробуємо теж відміряти собі ниточку. Не забувайте, що руки у нас всіх різної довжини, тому і ниточка вийде у вас тільки тієї довжини, яка потрібна буде тільки для ваших рук. (Діти відміряють собі для роботи нитку).
– Молодці, ниточки відміряли, а тепер, щоб подружити голку з ниточкою, нам треба нитку втягати у вушко голки. Подивіться, як це зроблю я. (Потім виконують діти).
– Тепер нам потрібно зав’язати вузлик. Подивіться, як це зроблю я: обидва кінця нитки заверну два рази навколо правого вказівного пальця, а великим пальцем зніму цю петельку, тепер потягну її вниз, ось вузлик і готовий. (Показ з поясненням). А зараз, діти, спробуйте ви.
Щоб вишити морква, нам потрібно мати точковий малюнок. Подивіться на парти, у всіх є такі малюнки?
– Нам потрібно голкою з ниткою самостійно проколювати з точкового малюнку. Тобто, ми будемо вишивати.
– Давайте розімнемо наші пальчики, щоб морква вийшла красивою і акуратною.
Физкультминутка
У город підемо, (ходьба)
Урожай зберемо. (Нахил)
Ми морквини натасканих, (руки, зігнуті в ліктях, в сторони)
І картоплі накопаємо, (руки, зігнуті в ліктях, в сторони)
Зріжемо ми качан капусти, (присісти)
Круглої, соковитою, дуже смачною. (Руки в сторони)
Щавлю нарвемо трошки (присісти)
І повернемося по доріжці. (Ходьба)
6.Работа з технологічною картою.
Щоб вишити морква, нам спершу взяти голку з ниткою із зав’язаним вузликом. (1 малюнок). Потім просунути голку в крапочку на малюнку. (2 малюнок). Потім починати вишивати моркву способом “голка вгору – голка вниз”. (3 малюнок). І потім розфарбовування моркви. (4 малюнок).
7. Обігрування технологічної карти.
Хлопці, наш зайчик хоче трохи з вами пограти. Зараз ви закрийте очі, а зайка поміняє місцями послідовність дій. Вам треба буде показати, що змінилося. (Кілька разів змінюється послідовність виконуваних дій)
А зараз зайчик зняв всі малюнки і вам самим треба розкласти їх у правильній послідовності.
Пальчикова гімнастика
Виріс у нас часник, (вказівний)
Перець, томат, кабачок, (середній)
Гарбуз, капуста, картопля, (безіменний)
Цибулю і трошки горошку. (Мізинець)
Овочі ми з оббирали, (мізинець)
Ними друзів пригощали, (безіменний)
Квасили, їли, солили, (середній)
З дачі додому відвозили. (Вказівний)
Прощай же на рік, (великий палець лівої руки)
Наш друг город. (Великий палець правої руки)
8. Практична робота (вишивання огірка)
Діти вишивають огірок способом “голка вгору – голка вниз”.
Потім діти розфарбовують.
Усний звіт учнів про виконану роботу
Хлопці, от і вишили ми з вами морквини, тим самим і допомогли нашому зайчику, за що він і говорить вам спасибі.
Показ готових робіт учнями. Аналіз своїх дій у процесі вишивання і розфарбовування моркви з опорою на технологічну карту.
III. Заключітельний етап
Підведення підсумків уроку, оцінка діяльності учнів з коментарем.
Хлопці, що ми сьогодні робили на уроці? (Вишивали і розфарбовували морква). Морква – це овоч чи фрукт? (Овоч). Якого він кольору?
2. Схематичне малювання свого настрою в кінці уроку.
Який у вас настрій наприкінці уроку? Якщо у вас веселий настрій – домалює сонцю промінчик, а якщо ви сумуєте – намалюйте дощик з хмаринки.
Урок закінчено. Спасибі всім!
Твір на тему: Урок з трудового навчання у 2-му класі
Урок з трудового навчання у 2-му класі